Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Представники вітчизняних судових органів обговорили з експертами Ради Європи законопроекти щодо відновлення довіри до судової влади України (про люстрацію суддів) в рамках круглого столу, який відбувся 20 березня.
Як повідомили «ЗіБ» у прес-службі ВССУ, в обговоренні взяли участь Голова Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Андрій Солодков, Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк, в.о. Голови Вищого адміністративного суду України Михайло Цуркан, в.о. Голови Вищого господарського суду України Артур Ємельянов, Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Ігор Самсін, Голова Вищої ради юстиції України Олександр Лавринович, Ректор національної школи суддів України Микола Оніщук, представники недержавних та міжнародних організацій та інші.
Місію міжнародних експертів представляли Спеціальний представник Генерального секретаря Ради Європи Йерун Шокенброк, Голова Офісу Ради Європи в Україні Владімір Рістовскі, експерти РЄ Герхард Райсснер та Лорена Бахмайєр Вінтер, Координатор проекту РЄ Ліліт Данегян-Босслер та радник з правових питань Офісу РЄ в Україні Божена Маланчук.
Варто відзначити, що за погодженням з в.о. Президента України, Головою Верховної Ради України Олександром Турчиновим Генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд направив в Україну свого Спеціального представника пана Шокенброка для надання експертної підтримки представникам української влади з питань нового законодавства, конституційної та виборчої реформ, передбачених зобов’язаннями України в рамках Європейської конвенції із захисту прав людини і стандартів Ради Європи.
Учасники висловили свої думки щодо доцільності прийняття законопроекту про відновлення довіри до суддів, звернувши увагу на окремі його положення.
Як наголосив Голова ВССУ Андрій Солодков, дотримання міжнародних стандартів є важливим аспектом, який необхідно враховувати під час притягнення суддів до відповідальності. Зокрема, він звернув увагу на рішення Європейського суду з прав людини у справі «Олександр Волков проти України». Згідно із цим рішенням будь-які дисциплінарні стягнення і заходи щодо суддів мають здійснюватись представниками самої судової влади і базуватися на її правилах та процедурах.
Важливою умовою, необхідною для відновлення довіри до судової влади, на думку Андрія Солодкова, є забезпечення безпеки і незалежності суддів. Саме це завдання сьогодні є вкрай актуальним, зважаючи на систематичні спроби фізичної розправи та тиску на суддів з метою ухвалення бажаного процесуального рішення. «Донині залишається нерозкритим жорстоке вбивство судді Володимира Трофімова та його сім’ї в Харкові. Через виконання професійних обов’язків було вбито суддю Сергія Зубкова. Слідством було встановлено винних осіб, які були засуджені судами першої та апеляційної інстанції. Законність цих рішень визнано і судом касаційної інстанції. За невідомих обставин трагічно загинула суддя Київського апеляційного адміністративного суду Оксана Дурицька. В лютому цього року було жорстоко вбито суддю районного суду міста Кременчука Олександра Лободенка, проте цей злочин досі не розкрито», – зазначив Андрій Солодков.
Для забезпечення незалежності судової влади, переконаний Голова ВССУ, насамперед має бути гарантована безпека суддів, а право на скасування їх рішень повинні мати лише суди вищої інстанції. «Проаналізувавши законопроекти, які стосуються відновлення довіри до судової влади, необхідно звернути увагу на недопущення проведення запропонованої перевірки суддів у неконституційний спосіб без ретельних підготовчих заходів. Прийняття зазначеного законопроекту вимагає ретельно виписаного, конституційно законного підходу, основою якого є дотримання норм вітчизняного законодавства та міжнародних стандартів», – підсумував Голова ВССУ.
На необхідності дотримання правових процедур при прийнятті закону про відновлення довіри до судової влади наголосив і Голова ВСУ Ярослав Романюк, який навів конкретні приклади порушення морально-етичних норм, які застосовувалися під час так званої люстрації суддів.
У свою чергу, представники Ради Європи відзначили доцільність обговорення законодавчих новацій, також акцентуючи увагу на важливості виваженого підходу під час їх підготовки. Насамперед експерти поцікавилися, чому виникла нагальна потреба у відновленні довіри до української судової влади, а також чому законопроект готується у досить прискореному режимі.
Як повідомив Голова ВККС Ігор Самсін, навіть автори законопроекту не можуть пояснити таку оперативність у підготовці новацій. При цьому, зазначив він, законодавчі пропозиції містять чимало недоліків і викликають суттєві зауваження. «Абсолютно всі із запропонованих проектів, починаючи із першої статті і закінчуючи останнім абзацом, суперечать Конституції та міжнародним стандартам», – наголосив Ігор Самсін, підкресливши, що перевірка діяльності суддів може здійснюватися виключно в межах Конституції України та законів з чітким дотриманням міжнародних стандартів.
Провести перевірку суддів, не порушуючи приписів Конституції України, на думку Ігоря Самсіна, цілком можливо, адже у нашій державі функціонують такі конституційні органи, як ВРЮ та ВККС.
У тому, що майбутній закон має базуватись на нормах Конституції України, переконаний також в.о. Голови ВГСУ Артур Ємельянов. На його думку, законодавець може створити комісію для перевірки діяльності суддів на відповідність певним критеріям, але її висновки повинні мати рекомендаційний характер. Остаточні ж рішення щодо притягнення суддів до відповідальності повинні ухвалювати ВККС та ВРЮ.
У свою чергу, Голова ВРЮ Олександр Лавринович звернув увагу на те, що відновленням довіри до судової влади займається Верховна Рада України, при цьому маючи серед державних органів найнижчий рівень довіри громадян впродовж останніх років.
За його словами, зазначені ініціативи, які знаходяться в парламенті, викликають чимало зауважень щодо відповідності Основному Закону. «Якщо у неконституційний спосіб буде створено неконституційний орган, який прийматиме рішення, спрямовані на підвищення довіри до судової влади, то навряд чи це принесе позитивні результати», – підкреслив Голова ВРЮ. До того ж, зауважив він, чинним законодавством уже передбачено достатньо інструментів, які дозволяють здійснювати перевірку щодо діяльності суддів та притягувати їх до відповідальності.
Експерти Ради Європи подякували представникам української судової влади та іншим учасникам круглого столу за активну участь в обговоренні та надану інформацію, на основі якої буде підготовлено експертні висновки.
Також у заході взяли участь начальник управління організаційного забезпечення діяльності Голови та заступників Голови ВССУ Алла Радзівілл та начальник відділу міжнародно-правового співробітництва ВССУ Артем Рибченко.