flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Крізь історію до сучасності

 Будівля сучасного Вінницького міського суду Вінницької області (ріг вул. Грушевського, 17 та Архітектора Артинова, 11 у м.Вінниця) була спроектована Григорієм Артиновим, видатним міським архітектором, та зведена у 1891 році.

До утворення Вінницького окружного суду у приміщенні будівлі на вул. Великій Дворянській (нині вул. Грушевського) діяла Міська управа, яка займалася благоустроєм міста, збором та розподілом коштів, будівництвом шкіл, лікарень, розвитком торгівлі та ін. Приміщення мало два поверхи та залу на 250 місць, котру на засадах оренди використовували місцеві театральні трупи.

  

Існують припущення, що споруда була побудована на фундаментах будівлі, що існувала на межі XVIII-XIX ст. Так, на карті Вінниці початку XIX ст. будинок позначений як "магістрат", а на карті міста 1811 року як будинок незавершеного будівництва для "Поветового Суда".

Після подій революції 1905−1907 рр. судова система почала стрімко розвиватися, що й призвело до створення Вінницького окружного суду у 1909 р. Він складався з цивільного та кримінального відділів. Його компетенція поширювалася на території Балтського, Брацлавського, Вінницького, Гайсинського, Летичівського, Літинського та Ольгопільського повітів. Вінницький окружний суд був підпорядкований Одеській судовій палаті.

Разом з тим, у січні-лютому 1918 року у стінах суду розмістився більшовицький виконком Вінницької ради робітничих та солдатських депутатів. У лютому-березні 1919 року споруду займало Міністерство Юстиції Української Народної Республіки.

 

Впродовж 1920-1930-х років у приміщенні розташовувався окружний суд та прокуратура, колегія оборонців та окружний виконком. Після Другої світової війни (1940-і роки) будівлю використовували як медичний заклад. У 1960-х роках було надбудовано третій поверх будівлі.

 

Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 20 березня 1972 року Вінниця була поділена на райони, серед яких були три основні − Ленінський, Замостянський та Староміський. Цього ж року були утворені три відповідні районні суди, які спочатку розміщувалися на вул. Коцюбинського, 2, в районі залізничного вокзалу.

У 1997 році районні суди були перенесені в будівлю на вул.  Грушевського, 17, де трансформувалися у модельні суди, і діють дотепер.

Відповідно до Указу Президента України від 5 липня 2012 року Замостянський, Ленінський та Староміський районні суди було ліквідовано та утворено Вінницький міський суд Вінницької області, який розпочав свою роботу 15 жовтня 2012 року.

 

 

 

 Але це не кінець історії цієї будівлі. На неї чекають нові захоплюючі зміни у майбутньому.