flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Відбулася конференція суддів загальних судів

20 березня 2014, 09:46

 18 березня 2014 року у приміщенні Верховного Суду України відбулася IV конференція суддів загальних судів, під час якої делегати та учасники заслухали інформацію про роботу та подальші напрями діяльності органів суддівського самоврядування, здійснення судочинства загальними судами, обговорили питання фінансового, організаційного забезпечення загальних судів. Особливу увагу судді звернули на законопроект щодо відновлення довіри до судової системи, який профільний комітет Верховної Ради України розглянув 12 березня і рекомендував парламенту прийняти за основу. З цього приводу свої думки висловили Голова ради суддів загальних судів Павло Гвоздик, Голова Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Андрій Солодков, суддя Верховного Суду України, Голова Ради суддів України Василь Онопенко, Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Ігор Самсін, керівники Апеляційних судів міста Києва та Івано-Франківської області Антон Чернушенко й Надія Стефанів. Доволі критичні зауваження щодо зазначеної законодавчої ініціативи надали Ігор Самсін та Антон Чернушенко, вказавши на його неконституційність та репресивний характер. Натомість вони звернули увагу на необхідність посилення незалежності судової влади шляхом розширення відповідних повноважень органів суддівського самоврядування.

На необхідності вжиття системних правових, організаційних, матеріально–технічних, фінансових заходів для розв‘язання наявних у сфері правосуддя проблем наголосив Голова ВССУ Андрій Солодков. «Сьогодні, у цей складний для нашої держави час, у всіх нас має бути розуміння того, що Україна зможе відбутися як правова і демократична держава лише за умови функціонування незалежного та неупередженого суду».

Процес утвердження суду як гаранта прав і свобод людини та громадянина, підкреслив Андрій Солодков, є надзвичайно складним, адже  часто проблеми, які виникають у сфері правосуддя, помилково вбачають виключно у діяльності судів. Разом з тим, зауважив Голова ВССУ, вони значною мірою зумовлені зовнішніми факторами, які знаходяться поза межами компетенції судової влади.

«Повністю підтримую позицію, викладену у рішенні Ради суддів України (від 6 березня 2014 року № 9) про те, що всі заходи, спрямовані на відновлення довіри до судової влади, мають ґрунтуватися на положеннях закону та відповідати нормам європейських і міжнародних стандартів у сфері судочинства як щодо суддівського корпусу України, так і щодо суддів, яких призначено чи обрано на адміністративні посади відповідно до встановлених законом процедур», – зазначив Андрій Солодков.

Про європейські підходи до вирішення проблемних питань, пов’язаних з діяльністю суддів, поінформував віце-президент Європейської комісії з питань ефективності правосуддя (CEPEJ) Георг Става. Зокрема, на його думку, проект закону щодо відновлення довіри до судової системи в Україні не відповідає положенням Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. Насамперед він наголосив на неприпустимості впливу політичних рішень на діяльність суддів. На переконання міжнародного експерта, оцінювати діяльність суддів можуть лише самі судді, тому він висловив критичні зауваження щодо створення дисциплінарної комісії не зі складу самих суддів. Він також висловився проти того, щоб на цей процес чинився політичний вплив. «Саме суддівська незалежність та неупередженість є основною умовою для здійснення правосуддя, тому рішення щодо добору, призначення суддів мають ухвалюватись лише за об’єктивними критеріями та тими органами, які відповідальні за гарантування суддівської незалежності», – підкреслив Георг Става.

Також під час конференції учасники заслухали звіт Голови ради суддів загальних судів Павла Гвоздика про роботу органу суддівського самоврядування та інформацію Голови ВССУ Андрія Солодкова про здійснення судочинства загальних судів у 2013–2014 роках. Так, у 2013 році до місцевих загальних судів надійшло понад 3 млн 577 тис. справ і матеріалів (на 3% менше, ніж у 2012 році). При цьому середньомісячне навантаження на суддю місцевого загального суду становило 67,2 справ і матеріалів (на 3% менше, ніж у 2012 році), апеляційного суду – 18 справ і матеріалів (на 2, 3% більше, ніж у 2012 році), на суддю судової палати у цивільних справах ВССУ – 139,4 касаційних скарг, справ та заяв (на 6, 7% більше, ніж у 2012 році), судової палати у кримінальних справах – 53 справи і матеріали (на 9,5 % менше, ніж у 2012 році).

«Незважаючи на істотну кількість справ, які надійшли на розгляд загальних судів, а також значне навантаження на кожного суддю, можемо констатувати, що частка нерозглянутих справ є незначною і становить менше 10 % від усіх справ, які перебували на розгляді місцевих загальних судів», – зазначив Андрій Солодков.

Окрему увагу Андрій Солодков звернув на забезпечення впровадження норм Кримінального процесуального кодексу України. За його словами,  впродовж 2013 року відбувалась постійна комунікація суддів різних рівнів, яка була спрямована на вирішення проблемних питань, а також на з’ясування сутності новел цього кодексу. У цих процесах активну участь брали судді місцевих, апеляційних судів та ВССУ.

Після обговорення актуальних питань учасники конференції обрали делегатів на XIІ позачерговий з’їзд суддів України, що відбудеться 7 квітня 2014 року. Зокрема ВССУ на з’їзді представлятимуть судді Павло Гвоздик, Михайло Макарчук та Ірина Григор’єва.

ВССУ