flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суддя повинен бути дійсно незалежним і від держави, і від громадського тиску, - І.Самсін

19 березня 2014, 10:35

Свідомість та рівень правової культури суспільства також відіграють далеко не останню роль у правовідносинах. 

Таку думку висловив голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Ігор Самсін під час виступу на конференції суддів загальних судів.

Ідея проведення перевірки (люстрації) суддів, встановлення наявності у їхніх діях ознак порушення присяги та звільнення суддів за порушення присяги, закладена в нормах законопроектів, суперечить міжнародним правовим стандартам у сфері правосуддя, Конституції та законам України. Суд виступає від імені держави мовою права, а не сили.

«Пропоновані зміни не зроблять суддів більш незалежними, а можуть навпаки «законсервувати» механізми залежності суддів від політичної влади», - наголосив І.Самсін.

Нині  популярним стало твердження про вкрай низький рівень довіри до судової влади. І у цьому зв’язку необхідно розглянути як формується та чи інша позиція у суспільній свідомості, які фактори відповідають за цей процес?

Так, за даними Проекту USAID «Справедливе правосуддя» основними джерелами отримання інформації громадянами про судову систему є: телебачення (понад 70%), преса (понад 30%) та радіо (понад 15%).

«В сучасному суспільстві засоби масової інформації фактично є зброєю, яка широко використовується, в тому числі і для досягнення власних політичних цілей, незважаючи на потреби самої держави», - стверджує Голова ВККСУ.

Інформація про діяльність судів повинна виходити в першу чергу від самих судів. І вона повинна бути доступною та зрозумілою широкому загалу.

«Будь-який резонансний випадок (чи то розгляд судової справи, чи то факт поведінки судді або працівника суду) повинен мати реакцію не лише ЗМІ, а бути висвітлений у першу чергу з використанням ресурсів суду», - переконаний І.Самсін.

Тож якою має бути судова система, щоб повністю відповідати потребам кожної людини у справедливому, гуманному і доступному суді?

«Суддя повинен бути дійсно незалежним і від держави, і від громадського тиску, - зазначає І.Самсін. - При зовнішній відповідності європейським стандартам, в разі залежності з'їзду суддів від політичної влади, такими ж залежними будуть і органи, утворені з'їздом. Власне, встановлення контролю над органами суддівського самоврядування і є тим засобом, який політична влада використовуватиме для впливу на суди».

Отже, якщо громадськість буде з повагою і довірою ставиться до судової влади, жодна політична сила буде не в змозі виступити проти громадської думки з метою обмеження незалежності суддів і підпорядкування їх політичній волі, - резюмував Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Вища кваліфікаційна комісія суддів України