Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Засудженому достатньо буде подати заяву до спеціальної комісії, яка й вирішуватиме, чи є у справі ознаки незаконного переслідування осіб.
Згідно з проектом закону «Про реабілітацію осіб, які були незаконно засуджені» (№4389), який цього тижня зареєстрував заступник голови фракції ВО «Батьківщина» Сергій Пашинський, має бути створена спеціальна комісія, що переглядатиме вироки, ухвалені з березня 2010 р. до лютого 2014-го.
До складу такої комісії, що затвердить Верховна Рада, пропонується включити 15 осіб. 8 членів комісії буде обрано за пропозицією Ради суддів із числа суддів (суддів у відставці) Конституційного, Верховного та Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ. Решту — за пропозицією не менш ніж 45 народних депутатів, 2 з яких також з числа вказаних суддів (суддів у відставці), а 5 — представників громадськості. При цьому представниками громадськості можуть бути громадяни України з вищою юридичною освітою, науковим ступенем кандидата юридичних наук або більш високим науковим ступенем та досвідом роботи у сфері права не менш ніж 10 років.
Комісія має проаналізувати кожну заяву та з’ясувати, чи були допущені порушення прав людини під час слідства та судового процесу. Щоправда, прийматимуться такі заяви лише впродовж 2 місяців після початку діяльності комісії.
Час на розгляд таких заяв у проекті не обмежено. Водночас комісія уповноважена витребовувати матеріали справ, а також звертатися із запитами до органів державної влади, включаючи суди, підприємства, установи, організації всіх форм власності.
У разі прийняття комісією рішення про «наявність ознак ухвалення судового рішення з політичних мотивів» особа матиме право на звернення до суду для встановлення статусу реабілітованої. Перегляд справ за нововиявленими обставинами здійснюватиме ВСС, а якщо він уже ухвалював рішення в такій справі — Верховний Суд.
У разі винесення виправдувального вироку така особа матиме право на відшкодування (повернення) належного їй конфіскованого або зверненого в дохід держави майна або коштів з держбюджету, отриманих від реалізації такого майна; сум сплачених штрафів, призначених як покарання; стягнутих з особи процесуальних витрат у кримінальному провадженні. Крім того, особа отримає компенсацію у розмірі однієї мінімальної зарплати за кожен місяць перебування під вартою та в місцях позбавлення волі.
Скільки працюватиме спеціальна комісія у проекті не зазначено. Але, вочевидь, що чимало засуджених спробують скористатися такою можливістю, аби вийти на волю.