flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Судді ВССУ ознайомились із практичними аспектами діяльності європейських інституцій

18 жовтня 2013, 12:34

 До складу делегації ВССУ увійшли:  секретар пленуму ВССУ Дмитро Луспеник, судді Борис Гулько,Олександр Закропивний, Алла Лесько, Сергій Хопта, Марина Червинська та Віра Черненко.

Під час перебування у Страсбурзі судді ознайомились з ключовими аспектами діяльності основних європейських інституцій, зокрема відвідали Європейський суд з прав людини, Раду Європи, а також національні судові установи.

Вивчення практики Європейського Союзу та ЄСПЛ є однією з гарантій впровадження ефективних механізмів захисту прав і свобод людини та уніфікації європейського судочинства. Про це йшлося на зустрічі із суддею ЄСПЛ від України Ганною Юдківською та представником ЄСПЛ Тарасом Вавринчуком, які детально поінформували членів української делегації про процедурні аспекти розгляду справ ЄСПЛ, його структуру, виконання рішень, а також практику Суду щодо України. Аналізуючи судові рішення проти України, Ганна Юдківська звернула увагу, що судді (причому всіх інстанцій) не завжди мотивують свої висновки щодо доводів захисника, а це є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Також вона констатувала, що при встановленні порушення державою ст. 6 згаданої Конвенції національні суди, як правило, відмовляють у перегляді рішення, посилаючись на те, що таке порушення стосується розумного строку розгляду справ. Проте, як підкреслила Ганна Юдківська, у тексті рішень ЄСПЛ часто зазначається не лише про строк, а й про порушення процесуального права (оцінка доказів тощо). Крім того, Тарас Вавринчук зупинився на основних аспектах, які повинні враховуватись у контексті допустимості скарги до провадження суду та процедурі процесуальної взаємодії із заявниками. У свою чергу судді ВССУ висловили свої думки щодо застосування практики ЄСПЛ при відправленні правосуддя, зазначивши на ті спірні моменти, що виникають при посиланні на прецедентну практику цього Суду. Насамперед їх цікавила можливість посилання на рішення ЄСПЛ проти інших держав та автентичність цих рішень тощо.

Також у рамках візиту відбулись зустрічі з представником Венеціанської комісії Сергієм Кузнєцовим та експертом Департаменту політики і розвитку у галузі прав людиниРоберто Рівелло. Учасники делегації дізнались про повноваження, процедурні питання надання правових висновків Венеціанською комісією, їх значення та вплив на законодавство європейських держав. Крім того, вониознайомились із організаційними аспектами здійснення судочинства у суді вищої інстанції міста Страсбург, поспілкувалися з головою цього суду та його заступниками, а також мали можливість спостерігати за перебігом судових засідань. У свою чергу колег із Франції цікавили питання про структуру судової системи України, спеціалізацію судів загальної юрисдикції, зокрема повноваження ВССУ як суду касаційної інстанції та його співпрацю у процесуальному аспекті з Верховним Судом України. Порівнюючи судові системи Франції та України, судді ВССУ зазначили, що спільною для обох систем є проблема, пов’язана з розмежуванням судових юрисдикцій. При цьому, перебуваючи безпосередньо у судовому засіданні під час розгляду кримінальних справ, члени делегації не відмітили особливих відмінностей у судових процедурах.

Вивчення досвіду діяльності європейських інституцій та судових установ Франції, безперечно, сприятиме подальшому удосконаленню вітчизняних механізмів функціонування судової системи та впровадження міжнародних норм і стандартів.

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ