flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Прийнято у першому читанні проект Закону України «Про пробацію»

11 жовтня 2013, 09:07

 10 жовтня 2013 року Верховною Радою України проект Закону «Про пробацію» прийнято у першому читанні.

Проект Закону України «Про пробацію» розроблено на виконання Національного плану дій на 2012 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки, затвердженого Указом Президента України від 12 березня 2012 року № 187, та Концепції державної політики у сфері реформування Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженої Указом Президента України від 8 листопада 2012 року № 631.

Проектом Закону передбачається утворення на базі кримінально-виконавчої інспекції органів пробації, які будуть існувати в структурі Державної кримінально-виконавчої служби. Однією із функцій органів пробації буде підготовка за запитом суду досудової доповіді, тобто письмової інформації, що характеризуватиме особу, яка притягається до кримінальної відповідальності.

Досудова доповідь повинна містити оцінку ризику вчинення повторного кримінального правопорушення та висновок стосовно можливості виправлення правопорушника без позбавлення волі, що дозволить суду приймати всебічно виважене рішення про міру відповідальності правопорушника.

Проектом Закону передбачається, що саме органи пробації будуть здійснювати нагляд за клієнтами пробації та проводити з ними соціально-виховну роботу.

Також проектом Закону пропонується, що органи пробації під час наглядової пробації будуть реалізовувати пробаційні програми, що призначатимуться за рішенням суду.

Пробаційні програми передбачатимуть комплекс заходів, спрямований на корекцію соціальної поведінки, формування позитивних змін особистості клієнта пробації, які можливо об’єктивно перевірити.

Законопроектом визначені особливості пробації щодо неповнолітніх, зокрема пробація щодо осіб віком від 14 до 18 років буде здійснюватися органами пробації у взаємодії з органами і службами у справах дітей, спеціальними установами та закладами, які здійснюють їх соціальний захист і профілактику правопорушень.

Проектом Закону також враховано європейську практику залучення до роботи з клієнтами пробації волонтерів (добровольців).

Впровадження системи пробації вплине на зниження рівня злочинності у державі.

Внаслідок прийняття Закону можна очікувати зменшення чисельності осіб, засуджених до покарань у виді позбавлення волі, поширення практики застосування судами покарань альтернативних позбавленню волі та зменшення державних витрат на утримання слідчих ізоляторів та установ виконання покарань.

Інформація Мін’юсту