Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Як зазначалося на засіданні Комітету, законопроект (реєстр. № 2793) спрямований на вдосконалення окремих положень Цивільного, Цивільного процесуального та Житлового кодексів з метою забезпечити здійснення суб'єктивних цивільних прав та можливостей, закладених у цивільному суб'єктивному праві.
Зокрема, пропонується внести зміни до окремих положень Цивільного кодексу, а саме: запобігти порушенню переважного права купівлі частки у праві спільної часткової власності; забезпечити захист права на витребування майна, що було знаряддям злочину, предметом контрабанди тощо, якщо воно було використано поза волею власника іншими особами, що вчинили правопорушення; замінити конфіскацію на безоплатне примусове вилучення незаконно одержаних майна та доходів у доход держави як безпідставно набутих внаслідок вчинення злочину, адміністративного чи іншого правопорушення; законодавчо закріпити момент встановлення недійсності договору про відчуження безпідставно набутого майна; додати способи захисту права на спадкування; розширити права нотаріуса при вжитті заходів щодо охорони спадкового майна.
Крім цього, передбачається доповнити Житловий кодекс УРСР окремою статтею про захист житлових прав.
Під час обговорення народні депутати, погоджуючися з більшістю положень законопроекту, висловили до нього деякі зауваження, що можуть бути враховані при доопрацюванні до другого читання.
Зокрема, на думку членів Комітету, для регулювання відповідних суспільних відносин необхідно внести до Цивільного кодексу окрему статтю, у якій визначити, що власник має право на витребування майна, що вилучено або конфісковано внаслідок порушення митного або іншого законодавства, якщо воно було використано для скоєння відповідних правопорушень без згоди власника, до його продажу в порядку, встановленому для виконання судових рішень. Відповідні зміни, вважають парламентарії, потрібно внести й до Митного кодексу, в якому допускається конфіскація майна, яке є предметом порушення митних правил, незалежно від того, чи є воно власністю особи, яка вчинила правопорушення (ст. 465).
Матеріал із сайту ВРУ