Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
У разі визнання позичальника банкрутом договори застави та іпотеки повинні вважатися припиненими. Банкіри прогнозують сплеск фіктивних банкрутств в Україні
Позичальники, які не мають можливості заплатити банкам за кредитами і зважилися на банкрутство, повинні бути звільнені від необхідності віддавати їм свої застави – до такого висновку прийшов Верховний суд.
Так, вищий суд визначив, що в разі банкрутства та ліквідації позичальника, договори застави та іпотеки також вважаються припиненими. Разом з цим інші умови, зазначені у договорі, вважаються нікчемними.
Судом визначено, що у разі ліквідації боржника права застави також вважаються зупиненими. Враховуючи, що згідно зі ст. 17 закону «Про іпотеку» іпотека зупиняється у разі припинення основного зобов'язання, визнання юрособи банкрутом є підставою для припинення іпотеки. Інші умови, зазначені в договорі, суд вирішив вважати недійсними.
Учасники ринку впевнені, що таке трактування правових норм Верховним судом покладе початок новій хвилі визнання договорів застави недійсними, а також збільшенню кількості умисних фіктивних банкрутств підприємств з метою відходу від виконання зобов'язань.
У сформованій ситуації банкам доведеться попереджати випадки банкрутства своїх клієнтів. Однак навіть такі дії не убезпечать фінустанови від втрат. У такій ситуації їм доведеться охоче йти назустріч позичальникам і реструктуризувати їх борги.