flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суд – це не «terra incognita», а гарант захисту прав дитини

04 червня 2018, 16:19

В тому, що суд вже не «terra incognita» переконалися 1 червня – на 20-ту річницю святкування «Дня дитини» в нашій країні, коли до Вінницького міського суду Вінницької області завітали студенти-правники Вінницького технологічно-промислового коледжу ВНАУ та школярі комунального закладу «Навчально-виховного комплексу: загальноосвітня школа І-ІІ ступенів – ліцей №7 Вінницької міської ради». Учнів супроводжував Микола Биць – учитель історії та правознавства, інженер з охорони праці. Інформаційну екскурсію проводила заступник керівника апарату Руслана Федорова.

«Утвердження і забезпечення Ваших прав і свобод є головним обов'язком держави. У випадку їх порушення, Ви можете скористатися одним із найбільш ефективних правових засобів захисту – судовим. Вінницький міський суд Вінницької області – це суд першої інстанції, де розпочинається судовий процес із захисту прав та законних інтересів громадян» – розпочала розмову заступник керівника апарату.

Після вступного слова модератора заходу, гості мали можливість побачити роботу відділу прийому та реєстрації (канцелярією суду), погортати старі, ще рукописні рішення, у архіві суду.

У одному із залів судового засідання, Руслана Вікторівна розповіла школярам про засади здійснення судочинства в Україні. Крім того, діти дізналися про особливості роботи суддів, їх помічників та секретарів судових засідань,  про процедуру формування та впорядкування справ. Окрім того, заступник керівника апарату зосередила увагу молоді на питанні, що стосується формування та впорядкування судових справ. Зокрема, Руслана Федорова навела цікаві факти із суддівського досвіду Вінницького міського суду. Так, школярі дізналися про найбільшу справу суду, матеріали якої налічували близько 130 томів (1 том – 250 аркушів). Крім того, молодь була вражена інформацією про те, що одна із суддів Вінницького міського суду проголошувала вирок 2 дні, оскільки той складав 520 аркушів. Таким чином, суддя читаючи вирок увесь час стояла, що передбачено законодавством та робила перерву лише, щоб випити склянку води.

Далі, школярі та студенти побачили роботу спеціальної апаратури щодо проведення позавізуального опитування свідків та потерпілих. Найчастіше цю програму застосовують під час розгляду кримінальних проваджень, наприклад у справах про викрадення людей. Відтак, дані особи настільки переживають за власне життя та безпеку своєї родини, що відмовляються бути особисто присутніми під час розгляду справи. Так, зал судового засідання оснащений технічними засобами, за допомогою яких такі особи надають свідчення учасникам провадження таким чином, що ніхто крім судді або колегії суддів не має змоги розпізнати їх за виглядом. Адже під час слухання справи присутні в залі судового засідання можуть споглядати лише силует свідка або потерпілого, який виведений на екран монітора та чути голос, який програмою спотворюється настільки, що неможливо зрозуміти хто говорить – чоловік або жінка, дитина чи літня людина.

 Після інформаційної екскурсії, молодь побувала у відкритому судовому засіданні на розгляді кримінального провадження відносно трьох осіб, які обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених ч.2 ст. 146 КК України (незаконне позбавлення волі або викрадення людини), ч.2 ст. 187 КК України (розбій).

Далі, суддя-криміналіст Дмитро Шлапак із учасниками заходу поділився своїм досвідом, порекомендував молоді завжди залишатися впершу чергу людьми – на ряду із професійними якостями розвивати поміркованість, моральність та людяність.

До розмови із гостями долучився голова суду Андрій Михайленко, який привітав студентів та школярів зі святом та нагадав їм про важливість кожному знати свої права.

«Всі люди є рівними в своїх правах. Отже, не важливо, чи людина є частиною більшості, чи меншості, чим вона схожа на інших, або чим відрізняється, права людини є в кожного» – зазначив очільник суду.

Разом з тим, Андрій Васильович додав, що усі люди рівні перед законом і мають право, без будь-якої різниці, на рівний їх захист законом. На його думку, рівність перед законом – одна з фундаментальних конституційних вимог, важлива умова існування правової держави.

Після того, як гості побачили роботу одного із найбільших судів України, побували у судовому засіданні, поспілкувались із суддями, суд для них перестав бути «terra incognita».  

 

  

  

 

 

 

Прес-служба Вінницького міського суду Вінницької області.