Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
В черговий раз до Вінницького міського суду Вінницької області завітали Уповноважені з прав дітей міста Вінниці – учні 10-11 класів з різних вінницьких шкіл. Супроводжував шкільних омбудсменів інспектор роти №2, лейтенант поліції Чорнолата Михайло. Програма заходу передбачала знайомство з діяльністю суду шляхом бесіди із суддею-спікером, заступником керівника апарату, помічником судді та участь школярів у судовому засіданні.
Захід розпочався в одному із залів судових засідань, де заступник голови суду, суддя-спікер Ярослав Іванченко поділився із омбудсменами власним досвідом розгляду складних справ, в тому числі й кримінальних проваджень, фігурантами яких є молодь.
«Головним у Вашій діяльності є всебічна допомога усім учасникам освітнього процесу в набутті досвіду демократичної поведінки шляхом правового роз’яснення. Тож, Ви, шкільні омбудсмени, незважаючи на молодий вік, взяли на себе надважливий обов’язок – завчасно попереджувати правопорушення. Адже, притягнення до кримінальної відповідальності залишає неабиякий слід у житті кожної людини» – зазначив суддя-спікер Ярослав Іванченко.
Продовжила розмову з школярами заступник керівника апарату Руслана Федорова: «Ми раді знову вітати дитячих омбудсменів в одному із найбільших судів України. У нас з вами спільна мета – захищати права та законні інтереси громадян.»
Заступник керівника апарату розповіла дітям про особливості роботи суддів, їх помічників та секретарів судових засідань, про процедуру формування та впорядкування справ. Окрім того, Руслана Федорова зосередила увагу молоді на питанні, що стосується формування та впорядкування судових справ. Зокрема, модератор заходу навела цікаві факти із суддівського досвіду Вінницького міського суду. Так, школярі дізналися про найбільшу справу суду, матеріали якої налічували близько 120 томів (1 том – 250 аркушів).
В свою чергу помічник судді Анатолій Омельчук вразив гостей інформацією про те, що з кожним роком середній вік злочинців знижується. Так, на думку Анатолія Омельчука причиною цього є низький рівень правової обізнаності молоді. Тому, помічник судді порадив дітям знати не лише свої права, але й обов’язки, яких необхідно дотримуватися
Далі, школярі побачили роботу спеціальної апаратури щодо проведення позавізуального опитування свідків та потерпілих. Найчастіше цю програму застосовують під час розгляду кримінальних проваджень, наприклад у справах про викрадення людей. Відтак, дані особи настільки переживають за власне життя та безпеку своєї родини, що відмовляються бути особисто присутніми під час розгляду даної категорії справ, тому дають покази з «таємної» кімнати, яка знаходиться в будівлі суду. Щоб таке «спілкування» стало можливим і кімнату, і зал судового засідання оснащено технічними засобами, за допомогою яких такі особи надають свідчення учасникам провадження таким чином, що ніхто крім судді або колегії суддів не має змоги розпізнати їх за виглядом. Адже під час слухання справи присутні в залі судового засідання можуть споглядати лише силует свідка або потерпілого, який виведений на екран монітора та чути голос, який програмою спотворюється настільки, що неможливо зрозуміти хто говорить – чоловік або жінка, дитина чи літня людина.
Крім того, школярі мали можливість побачити клітку нового зразка – скляне загородження, яке відокремлює підсудних від складу суду й присутніх громадян.
«Утримання людини в металевій клітці під час судового процесу ображає людську гідність – це порушує статтю 3 Конвенції про захист прав людини та її основоположних свобод. Зважаючи на це в Україні почали активно впроваджувати в судах практику використання скляних загороджень європейського зразка. Вінницький міський суд Вінницької області, як один із найбільших судів України, який на даний час налічує 38 суддів (5 слідчих суддів, 10 суддів, які спеціалізуються на розгляді кримінальних справ, 23 суддів-цивілістів) та 173 працівника апарату, вже укомплектований 8 такими загородженнями, щоб забезпечити надійну охорону громадян-відвідувачів суду та належні умови утримання обвинувачених, підсудних (засуджених) у відповідності до конституційних прав і свобод людини» – зазначила Руслана Федорова.
Після цього, учні дізналися про те, що архів Вінницького міського суду Вінницької області є одним із найбільших в Україні, у якому зберігається близько півтора мільйона справ. Відтак, молодь мала можливість порівняти особливості оформлення сучасних і старих справ, погортати судові рішення винесенні суддями з 1944 року. Разом з тим, заступник керівника апарату відповідала на запитання гостей про те, хто і як може замовити копію рішення та який порядок надання інформації, як відбувається знищення справ, строк зберігання яких закінчився.
Найцікавішим моментом для школярів в рамках організованого заходу стало відвідання судового засідання під час розгляду кримінального провадження відносно особи, яка підозрюється у вчиненні крадіжки (ч.1 ст.185 КК України). Так, діти побачили як відбувається судове засідання в режимі відеоконференцзв’язку. Перед судовим засіданням молодь попередили про те, що у приміщенні суду, в залах судових засідань безпосередньо, діють етичні та закріплені процесуально правила поведінки, яких всі відвідувачі беззаперечно мають дотримуватись. Так, лише після цього діти мали змогу побувати у судовому засіданні та побачити на власні очі принцип змагальності у судовому процесі.
На завершення учасники заходу висловили щирі слова вдячності організаторам за зустріч та подякували судді-спікеру Ярославу Іванченку та заступнику керівника апарату Руслані Федоровій за змістовну бесіду.
«Як Ви себе підготуєте до дорослого життя, так Ви себе реалізуєте у майбутньому. Пам’ятайте, все у Ваших руках. Тож, щиро бажаю Вам, творцям майбутнього нашої держави, знайти своє професійне призначення!» – в свою чергу побажала шкільним омбудсменам Руслана Вікторівна.
Варто додати, що на цій зустрічі діалог суду і шкільних омбудсменів не закінчився, він продовжуватиметься в рамках заходу «Суд очима дитини».
Прес-служба Вінницького міського суду Вінницької області.