«Звертаюсь до Верховної Ради, щоб найближчим часом ці зміни до законодавства розглянули і зробили свій внесок у прискорення роботи нового Верховного Суду», – наголосив Петро Порошенко.
Президент зазначив, що розроблені зміни до законодавства забезпечують процесуальні можливості для функціонування нового Верховного Суду: «Де-факто конституційна судова реформа не просто проголосована. Не просто почалась її імплементація. Ми вже на завершальному етапі створення нового Верховного Суду».
«Я хотів би подякувати всім, хто долучився до цього процесу, і в першу чергу Вищій кваліфікаційній комісії суддів України, Вищій раді правосуддя. Немає жодного сумніву, що ті величезні очікування, які сьогодні демонструє і українське суспільство, і світова громадськість щодо реформування судової гілки влади вони на 100% будуть виправдані», – запевнив Президент.
У засіданні Ради з питань судової реформи взяв участь Голова Вищої ради правосуддя Ігор Бенедисюк, який поінформував присутніх, що Закон України «Про Вищу раду правосуддя» та Регламент ВРП були надані на аналіз експертам Ради Європи. Згідно з їхнім висновком ці нормативні акти цілком відповідають європейським стандартам.
«Я впевнений, що ці документи дадуть змогу нам побудувати судову систему, яка відповідатиме найкращим європейським стандартам», – переконаний Ігор Бенедисюк.
Голова ВРП поінформував про результати роботи Ради за період з часу її формування, тобто з 12 січня 2017 року. Зокрема, Радою на виконання повноважень щодо призначення суддів прийнято рішення про внесення Президентові України подання про призначення на посади 165 суддів. На виконання повноважень щодо звільнення суддів з посад Радою звільнено у зв’язку з поданням заяв про відставку 73 судді.
Також Вища рада правосуддя звільнила 23суддів за вчинення істотного дисциплінарного проступку, грубе чи систематичне нехтування обов’язками, що є несумісним зі статусом судді, а також 11 суддів – через порушення ними вимог щодо несумісності. Крім того, Вищою радою правосуддя в результаті розгляду клопотань заступника Генерального прокурора України прийнято 8 рішень про тимчасове відсторонення 7 суддів від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності та надано згоду на арешт 1 судді.
2 лютого 2017 року Вища рада правосуддя ухвалила рішення утворити у своєму складі три Дисциплінарні палати. Наразі після поповнення складу ВРП новими членами, обраними з’їздом суддів України, Дисциплінарні палати складаються відповідно з 5, 5 і 6 членів ВРП.
«Лише з цього моменту ми змогли здійснювати дисциплінарні процедури і розблокувати роботу ВРП, тому що з 30 вересня 2016 року ми не мали можливості здійснювати дисциплінарні процедури, в тому числі процедури щодо суддів за матеріалами Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції», – зауважив Ігор Бенедисюк.
Водночас Голова ВРП зазначив, що найважливіша функція Ради – забезпечення незалежності суддів. На сьогодні Вища рада правосуддя отримала 83 заяви суддів про втручання у їхню професійну діяльність щодо здійснення правосуддя, про дії, що порушують гарантії незалежності суддів або підривають авторитет правосуддя.
Крім того, Голова ВРП наголосив на важливості забезпечення безпеки суддів. Ігор Бенедисюк нагадав, що до цього часу Уряд не ухвалив постанову про охорону судів.
Разом з тим Голова Вищої ради правосуддя Ігор Бенедисюк запевнив учасників зустрічі, що «на сьогодні немає жодних перешкод для діяльності Вищої ради правосуддя, для виконання обов’язків щодо призначення суддів, звільнення, переведення, є відповідні положення, які ми прийняли для того, щоб забезпечити цей процес у координації з Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, є співпраця з Радою суддів України щодо забезпечення незалежності суддів».
«Я вважаю, що Вища рада правосуддя виконає вимоги і суспільства, і держави, і свою функцію», – переконаний Ігор Бенедисюк.