flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

В Українському кризовому медіа-центрі відбулася презентація програми кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посади суддів Верховного Суду

13 січня 2017, 09:18

 11 січня 2017 року в Українському кризовому медіа-центрі за участі членів Комісії Андрія Козлова та Тараса Лукаша відбулася презентація програми кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посади суддів Верховного Суду. У заході також взяли участь президент Асоціації правників України Денис Бугай та координатор Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Довідас Віткаускас. Під час презентації обговорювалися такі питання:

– спеціальна перевірка кандидатів на посади суддів у ВС;

– анонімне письмове тестування: що потрібно знати кандидатам;

– практичне завдання: якими вміннями і навиками повинен володіти кандидат;

– особливості тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей кандидатів;

– чого очікувати від дослідження досьє кандидата.

Президент АПУ Денис Бугай, який був модератором заходу, відзначив безпрецедентну відкритість Комісії в будь-яких питаннях, що стосуються проведення конкурсу до Верховного Суду.

Члени Комісії повідомили, що 30 січня 2017 року кандидати на посади суддів Верховного Суду складатимуть письмові тести, 2 лютого 2017 року – виконуватимуть практичне завдання. Далі кандидати проходитимуть тестування особистих морально-психологічних якостей та загальних здібностей, а також співбесіду. Фінальні результати конкурсу будуть оприлюднені у березні цього року на офіційному веб-сайті Комісії.

Як зауважив член Комісії Андрій Козлов, тести є деперсоніфікованими. Із майже 1500 кандидатів, які звернулися до Комісії з наміром взяти участь у конкурсі до Верховного Суду шляхом електронної реєстрації, допуск отримали 653 учасники. Тест складатиметься зі 120 питань, кожне з яких міститиме по чотири варіанти відповідей. Триватиме тестування чотири години. «Тестування є анонімним. Ми вжили заходів, щоб не відбувалися маніпуляції з тестовими зошитами, переклеювання ідентифікаційних кодів. Кожен кандидат дізнається про свій унікальний код тільки тоді, коли отримає завдання», – зазначив Андрій Козлов. Частину запитань без відповідей для прикладу було оприлюднено на офіційному веб-сайті Комісії. Також Андрій Козлов поінформував, що база питань ще буде доповнюватися та удосконалюватися. Під час тестування заборонено користування нормативними актами, ноутбуками та телефонами. Безпосередньо перед тестуванням кандидату буде присвоєно індивідуальний код. Під час перевірки завдання зберігатиметься повна анонімність кандидата.

За словами члена Комісії Тараса Лукаша, результати письмового анонімного тестування підраховує комп’ютер, зчитуючи позначки на бланку відповідей, які мають бути виразними і однозначними для сприйняття заради недопущення помилок. Запитання на конкурс готували та рецензували зовнішні експерти. «Комісія не розробляла запитань. Було створено спеціальну групу фахівців. Тести пройшли чотири рецензії, також відбувалося перехресне рецензування запитань в групі», – розповів член ВККСУ. За словами Андрія Козлова, більшість запитань стосується спеціалізації, яку обрав кандидат, решта – конституційного права, антикорупційного законодавства та практики Європейського суду з прав людини.

Друга складова оцінювання – практичне завдання, мета якого – побачити юридичну особистість майбутнього судді. «Важливо визначити вміння кандидата створювати джерело права. Досліджуватимуться уміння кандидата систематизувати та обробляти інформацію, чітко формулювати свою позицію, порушувати проблеми, знаходити прогалини у законодавстві. Зрозумілість та передбачуваність рішень – це розуміння сторонами процесу та спостерігачами, членами суспільства, чому певний аргумент прийнятний, а інший – ні. Розуміння справедливості не менш важливе, ніж сама справедливість», – вважає Довидас Віткаускас, координатор проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні».

Як повідомив Тарас Лукаш, кандидату надаватимуться судові рішення першої й апеляційної інстанцій та касаційна скарга разом із описовою частиною. Від кандидата вимагається підготовка рішення Верховного Суду з мотиваційною та резолютивною частинами, на що передбачено п’ять годин. Під час підготовки можна користуватися роздрукованими у паперовому вигляді нормативно-правовими актами, постановами Пленуму Верховного Суду України, інформаційними листами судів. Результати перевірятимуть члени Комісії. На цьому етапі оцінювання також залишається деперсоніфікованим. Максимальна кількість балів, які може отримати кандидат за виконання практичного завдання, – 120.

Координатор проекту ЄС «Підтримка реформи в сфері юстиції в Україні» Довідас Віткаускас акцентував увагу на комплексі критеріїв, яким повинна відповідати робота кандидата. Також він відзначив, що під час підготовчого етапу постало запитання – як кандидат має написати проект рішення: так, як це робить Верховний Суд України зараз, чи виробити новий підхід, яким користуватиметься Верховний Суд у майбутньому? В результаті учасники дійшли висновку, що правильним буде другий варіант.

Максимально 200 балів кандидат може отримати під час тестування його морально-психологічних якостей та загальних здібностей. За результатами тестування особистих морально-психологічних якостей та загальних здібностей психолог готує професійний висновок. Члени Комісії у цьому етапі участі не беруть; результати тестування оприлюднюватися не будуть.

Процес кваліфікаційного оцінювання кандидата завершується співбесідою, на якій Комісією використовуватимуться матеріали, що містяться в досьє.