Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Асоціація правників України (АПУ) оприлюднила заявущодо необхідності призначення суддів, повноваження яких припинилися, поза конкурсом (щодо законопроекту «Про Вищу раду правосуддя», реєстр. № 5180 від 23.09.2016).
Асоціація правників України звертається до народних депутатів України щодо необхідності передбачення механізму одноразового призначення без конкурсу на посаду суддів, призначених на посаду судді строком на п’ять років, повноваження яких припинилися із закінченням строку повноважень, у законопроекті «Про Вищу раду правосуддя» (реєстр. № 5180 від 23.09.2016).
Асоціація підтримує реформування судової системи України, яке повинно підвищити авторитет суду, сприяти формуванню незалежного та професійного суду.
У підпункті 2 пу6нкту 16-1 Перехідних положень до Конституції України передбачено, що повноваження суддів, призначених на посаду строком на п’ять років, припиняються із закінченням строку, на який їх було призначено. Такі судді можуть бути призначені на посаду судді в порядку, визначеному законом.
Згідно із Законом України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 р., заміщення вакантних посад суддів здійснюється на конкурсній основі.
На сьогодні в судовій системі спостерігається нестача суддів. Понад 2 000 суддів звільнилися, близько 1 000 суддів не мають повноважень. Протягом 2017-2018 року припиняться повноваження у понад 1 000 суддів, обраних за конкурсом під контролем міжнародних організацій. За даними ВККС у понад 200 судах нестача суддів становить більше як 50%.
Така ситуація призводить до того, що судді, які мають повноваження здійснювати судочинство, працюють із надмірним навантаженням і не можуть забезпечити розумні строки розгляду справи.
Прийняття Закону за реєстр. № 5180 без передбачення можливості одноразового призначення без конкурсу на посаду судді суддів, призначених на посаду строком на 5 років, повноваження яких припинилися, може призвести до припинення роботи багатьох судів. Здійснення конституційного права людини на доступ до суду буде істотно ускладнене.
У 2015 році Асоціація вже робила відкрите звернення до Голови Верховної Ради України Володимира Гройсмана та Голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів Сергія Козьяковащодо ситуації, яка склалась з необранням суддів безстроково та застерігала, що такі дії можуть мати негативні наслідки для правової системи України.
Ми усвідомлюємо складність ситуації, яка виникла із призначенням суддів, та важливість реформування судової влади в Україні. Проте наголошуємо на неприпустимості погіршення ситуації з доступом до суду та затягування розгляду судових справ.
Враховуючи викладене вище, для забезпечення оптимального навантаження на суддів та забезпечення розгляду справ у розумні строки, Асоціація правників України проситьнародних депутатів України передбачити у законопроекті «Про Вищу раду правосуддя» (реєстр. № 5180 від 23.09.2016) одноразовий механізм призначення на посади суддів, які були призначені на посади терміном на 5 років і які не притягувалися до дисциплінарної відповідальності, поза конкурсом, за наслідками кваліфікаційного оцінювання.