flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ВАСУ проcить суб’єктів законодавчої ініціативи врегулювати питання переведення суддів у разі реорганізації, ліквідації або припинення роботи суду

15 грудня 2016, 09:23

Голова Вищого адміністративного суду України Олександр Нечитайло звернувся до Президента України Петра ПорошенкаГолови  Верховної Ради України Андрія ПарубіяГолови Комітету ВРУ з питань правової політики та правосуддя Руслана Князевича з проханням законодавчо врегулювати питання переведення суддів у разі реорганізації, ліквідації або припинення роботи суду. 

Звернутися до суб’єктів законодавчої ініціативи з цим питанням Голову ВАСУ уповноважили збори суддів Вищого адміністративного суду України, що відбулися 2 грудня 2016 року.

У зверненні зазначено, що прийняття такого законодавчого акта дозволить встановити додаткові гарантії  незалежності суддів та сприятиме створенню умов для збереження професійного суддівського корпусу з урахуванням його спеціалізації.

У зверненні також ідеться про те, що 30 вересня 2016 року набрали чинності зміни до Конституції України в частині правосуддя, якими започатковано проведення в Україні судової реформи. Цього ж дня набрав чинності Закон України від 02.06.2016 №1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» (надалі – Закон), спрямований на імплементацію конституційних змін.

Згідно зі статтею 126 Конституції України суддя обіймає посаду безстроково. Підставами для звільнення судді є, зокрема, незгода на переведення до іншого суду у разі ліквідації чи реорганізації суду, в якому суддя обіймає посаду. Проте виникають сумніви щодо легітимності цієї норми відносно суддів, призначених (обраних) на посади до набрання чинності згаданим Законом, та її застосовування до таких суддів.

Відповідно до пункту 3 частини п’ятої статті 48 Закону незалежність судді забезпечується, зокрема, незмінюваністю судді. Частина сьома цієї статті визначає, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу визначених Конституцією України та законом гарантій незалежності судді.

Згідно з частиною третьою статті 82 Закону переведення судді на посаду судді до іншого суду того самого рівня може здійснюватися без конкурсу тільки у випадках реорганізації, ліквідації або припинення роботи суду, в якому такий суддя обіймає посаду судді.

Відповідно до підпункту 5 пункту 161 Перехідних положень Конституції України у випадках реорганізації чи ліквідації окремих судів, утворених до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», судді таких судів мають право подати заяву про відставку або заяву про участь у конкурсі на іншу посаду судді в порядку, визначеному законом. Особливості переведення судді на посаду в іншому суді можуть бути визначені Законом.

Пунктом 14 Прикінцевих та перехідних положень Закону передбачено, що судді Верховного Суду України, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого господарського суду України, Вищого адміністративного суду України мають право брати участь у конкурсі на посади суддів Верховного Суду у відповідних касаційних судах у порядку, визначеному цим законом.

З огляду на системний аналіз положень Конституції України, міжнародних актів стосовно терміну перебування судді на посаді та гарантій незмінюваності можна дійти висновку, що пункт 14 Прикінцевих та перехідних положень Закону суперечить положенням Конституції України та міжнародних актів, а тому не може бути застосований.

Також з аналізу положень статті 125 Конституції та підпункту 5 пункту 161 Перехідних положень Конституції щодо утворення, реорганізації та ліквідації судів вбачається, що Вищий адміністративний суд України реорганізовується (за законом – ліквідовується) окремим законом, поданим у порядку, передбаченому статтею 125 Конституції, із зазначенням особливостей переведення судді.

Враховуючи викладене, можна спрогнозувати ситуацію, коли не переведені до інших судів судді звертатимуться за захистом своїх прав до Європейського суду з прав людини, рішення якого, очевидно, будуть не на користь України, що може негативно вплинути на міжнародний імідж держави.

Шляхом розв’язання цієї нагальної проблеми є прийняття відповідного законодавчого акта, який врегулює питання переведення суддів у разі реорганізації, ліквідації або припинення роботи суду.

У зв’язку з цим Голова ВАСУ просить Президента України як гаранта Конституції подати до Верховної Ради України законопроект про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (надіслано у додатку до звернення), а Голову ВРУ і Голову Комітету ВРУ з питань правової політики та правосуддя ініціювати питання про внесення на розгляд Парламенту зазначеного проекту Закону.

Голова ВАСУ Олександр Нечитайло висловив сподівання на підтримку та сприяння у вирішенні цього питання з боку Президента України і народних депутатів.

Копії звернення надіслані до Ради суддів України, Верховного Суду України, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого господарського суду України, громадської організації «Асоціація адміністративних судів», Всеукраїнської громадської організації «Асоціація суддів України» та членів Європейської комісії за демократію через право (Венеціанської комісії) від України.