flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

В Україні хочуть запровадити електронний суд

27 вересня 2016, 09:56

 В Україні хочуть започаткувати електронне правосуддя.

Відповідний законопроект під номером №5073 зареєстрований у Верховній Раді. Його автор – депутат від Народного фронту Ігор Алексєєв.

Відповідно до документу громадяни зможуть звертатися до суду в електронній формі у разі грошової заборгованості у приватно-правових відносинах.

В електронному режимі людина дає відповіді на запитання, як в анкеті на візу. Система автоматично формує судовий наказ на основі даних, які ввів стягувач. Це перенаправляється боржнику. Якщо від нього немає заперечень, суддя переглядає і ставить підпис. Тоді судовий наказ достатньо роздрукувати і подати до виконавчої служби", – розповідає в ефірі Громадського радіо Роман Куйбіда, експерт Центру політико-правових реформ.

"Якщо боржник зареєстрований у цій системі, до нього надійде електронне повідомлення. Якщо ні – поштою. Боржник обере сам, чи в подальшому він комунікуватиме з судом електронною поштою чи звичайною", – додає він.

Передбачається скасування електронного наказу із роз'ясненням стягувачу його права звернутись з цими самими вимогами до суду в загальному порядку (у разі надходження від боржника протягом встановленого строку заперечень).

Відповідно до пояснювальної записки законопроекту, використання такої процедури не є обов'язковою. Заявник має право вимагати вирішити його справу в порядку позовного провадження.

На думку автора законопроекту, запровадження електронного правосуддя заощадить ресурси з боку платників податків та сторін судового процесу.

Роман Куйбіда вважає, що систему електронного правосуддя достатньо запровадити в одному суді. Він посилається на досвід Польщі, де в Любліні працює такий суд з 4 січня 2010 року.

"Це порівняно невеликі витрати, але від цього великі вигоди. Звернутися електронною поштою можна з усієї країни", – коментує експерт.

За його словами, над зверненнями у польському суді працюють 122 людини. 10 з них судді, а інші – працівники апарату.

У пояснювальній записці документу йдеться, що за 5 останніх років роботи електронний суд розглянув 1,8 млн справ. 

"Лише судовий збір за цей період склав 140 мільйонів євро. А для заявників це значно менша сума, ніж довелося б їм сплатити, звертаючись до суду у загальному порядку", – розповідає Роман Куйбіда.

За попередньою інформацією, такий суд хотіли запровадити в Броварах, оскільки у столиці суди перевантажені.

Подібний законопроект навесні цього року вносив президент України Петро Порошенко, однак для його підтримки не знайшлось відповідної кількості голосів. Роман Куйбіда сподівається, що цього року документ ухвалять.

Джерело: humanrights.org.ua