flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Долю 29 військових з Криму вирішить Вінницький міський суд

26 липня 2016, 17:13

        Напевно, один з найтяжчих злочинів, який може вчинити громадянин в умовах збройної агресії – державна зрада. Особливо якщо такі дії вчиненні військовослужбовцями, які присягали «… захищати Українську державу, непохитно стояти на сторожі її свободи і незалежності… ніколи не зрадити народу України».

На розгляді у Вінницькому міському суді Вінницької області перебуває 29 обвинувальних акта щодо військовослужбовців з Криму. Військова прокуратура Вінницького гарнізону інкримінувала їм вчинення кримінальних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 111 та частиною 1 статті 408 Кримінального кодексу України (державна зрада, тобто умисне вчинення громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальної цілісності та недоторканості, обороноздатності державній безпеці України: а саме перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, надання іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України; та дезертирство – нез’явлення військовослужбовця при переведенні до іншої військової частини з метою ухилення від військової служби).

Проте, саме суд буде встановлювати чи є у їхніх діях зазначені склади злочинів.

Більшість справ перебуває на стадії підготовчого судового засідання. Однак, вже 4 з них розглядаються судом по суті в порядку спеціального судового провадження. Усі обвинувачені жодного разу не зявилися у суд за викликом, хоча були належним чином повідомлені про час та місце розгляду кримінальної справи щодо них. Перед кожним судовим засіданням здійснюється публікація повідомлень в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному сайті суду.

Довідково:

Відповідно до частини 3 статті 323 Кримінального процесуального кодексу України судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів передбачених у частині 2 статті 297-1 цього Кодексу (серед яких передбачена державна зрада), може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження). За наявності таких обставин за клопотанням прокурора, до якого додаються матеріали про те, що  обвинувачений знав або повинен був знати про розпочате кримінальне провадження, суд постановляє ухвалу про здійснення спеціального судового провадження стосовно такого обвинуваченого.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про забезпечення прав та свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ухилення    від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває на тимчасово окупованій території України, та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального судового провадження в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, з особливостями, встановленими цим Законом. 

До речі, Вінницький міський суд Вінницької області став другим судом в Україні, який застосував у своїй практиці норми щодо спеціального судового провадження. Так, вироком суду від 14 січня 2016 року, одному з учасників терористичної групи «ДНР» на прізвисько «Грішник» було призначено покарання у вигляді позбавлення волі строком на 14 років. Але судом було визначено, що строк відбування покарання почне обчислюватись тільки з дати його затримання.

Прес-служба Вінницького міського суду

Вінницької області