Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
12 липня 2016 року Вінницький міський суд Вінницької області частково задовольнив позов мешканки міста Вінниці до своєї родички, яка тримала у квартирі багатоповерхового будинку близько 40 собак про усунення перешкод у користуванні жилим приміщенням і виселення тварин. Судовий розгляд проводився за участю третіх осіб без самостійних вимог на стороні позивача - співвласників квартири та МКП «ЖЕК №12» і третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача - Вінницький обласний благодійний фонд захисту тварин «Планета».
Під час судового розгляду було встановлено, що відповідачка сама проживає у вказаній квартирі і перешкоджає позивачу та іншим співвласникам у користуванні нею, а саме змінила замки на вхідних дверях, не надає ключів та добровільно у квартиру не пускає. Крім того, відповідачка утримує в квартирі близько сорока собак, внаслідок чого забруднюється квартира, порушуються санітарно-гігієнічні норми і правила проживання у жилому приміщенні.
Суд зобов’язав відповідачку не чинити перешкод у доступі до квартири її власникам та зобов'язав надати позивачці ключі від вхідних дверей квартири.
В частині виселення тварин - суд відмовив в задоволенні, оскільки це питання вирішується в порядку, вставленому Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Довідково:
Стаття 9 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» встановлює обов’язки особи, яка утримує домашню тварину. Власники тварин зобов’язані:
- забезпечити домашній тварині необхідні умови, що відповідають її біологічним, видовим та індивідуальним особливостям, відповідно до вимог цього Закону;
- дотримуватися санітарно-гігієнічних норм експлуатації жилого приміщення, де утримується домашня тварина (місце постійного утримання), та норм співжиття.
Окрім цього, пункт 6.16 «Правил благоустрою території міста Вінниці», які затверджені рішенням Вінницької міської ради № 104 від 01.03.2011 встановлює вимоги щодо утримання тварин. Зокрема власники собак, котів і інших тварин зобов'язані суворо дотримуватись санітарно-гігієнічних норм і правил їх утримання при умові обов'язкового забезпечення безпеки людей.
Кількість тварин залежить від розміру та стану житлової площі помешкання, відповідно до ветеринарно-зоогігієнічних вимог, в яких проживає одна сім'я, а також у будинках, що належать громадянам на правах приватної власності. У квартирах, де проживає кілька сімей, допускається тримання собаки або кота лише за згодою всіх мешканців квартири.
Пункт 6.17. зазначених правил передбачає, обов’язки власників тварин. Зокрема, не допускати, щоб собаки, коти забруднювали квартири, сходові площадки та інші місця загального користування в будинках, дворах і на вулицях.
Слід наголосити, що утримання домашніх тварин у багатоквартирних будинках не повинно порушувати права та інтереси інших мешканців. Тому власникам тварин варто пам’ятати і про загальні житлові обов’язки встановлені статтею 10 Житлового кодексу Української РСР. Зокрема, громадяни зобов'язані дбайливо ставитися до будинку, в якому вони проживають, використовувати жиле приміщення відповідно до його призначення та додержуватись правил користування жилими приміщеннями.
Стаття 154 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) передбачає відповідальність за порушення правил тримання собак і котів у виді попередження або накладення штрафу на громадян від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження або накладення штрафу на посадових осіб - від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Якщо ж зазначені порушення спричинили заподіяння шкоди здоров'ю людей або їх майну, а так само повторне протягом року вчинення цього ж порушення - тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією тварин і на посадових осіб - від чотирьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до статті 255 КУпАП органи внутрішніх справ (Національна поліція) мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення за статтею 154 цього Кодексу.
Прес-служба Вінницького міського суду
Вінницької області