flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Вінницький міський суд інформує: як звернутись з позовною заявою до суду

04 липня 2016, 16:45

          Частина 1 статті 3 Цивільного процесуального кодексу України (далі – ЦПК)  передбачає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Таке звернення здійснюється у більшості випадків шляхом пред’явлення позовної заяви до суду першої інстанції (частина 1 статті 118 ЦПК).

Для того, щоб подати позовну заяву до суду, слід дотримуватись певних вимог.

1) Дотримання строків позовної давності. За загальним правилом, звернутися до суду з позовною заявою  можна протягом трьох років з наступного дня, коли Ви дізналися або могли дізнатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (стаття 257, частина 1 статті 261 Цивільного кодексу України). Сплив зазначених строків є підставою для відмови судом у задоволенні  позову. І тільки у випадку якщо суд визнає поважними причини пропущення строків позовної давності, порушене право підлягає захисту.

2) Належним чином оформити позовну заяву. Для оформлення позовної заяви Ви можете звернутись за професійною правовою допомогою до адвокатів або до  спеціалістів з центрів безоплатної вторинної правової допомоги. Звертаємо Вашу увагу, що дані центри надають допомогу тільки категоріям осіб, які визначені в Законі України «Про безоплатну правову допомогу». Також Ви маєте змогу самостійно викласти Вашу позовну заяву.

         В позовній заяві має міститися:                              

ü найменування суду і його місцезнаходження (НАПРИКЛАД: До Вінницького міського суду Вінницької області, 21050, м. Вінниця, вул. Грушевського, 17).   

ü прізвище, ім’я та по-батькові, поштовий індекс, місце проживання або місцезнаходження, номер засобу телефонного зв’язку  позивача (НАПРИКЛАД: Петренко Петро Петрович, 21000,м. Вінниця, вул. Театральна, б.1, кв.1, моб. тел.+38 (000) 000 000 00);

ü прізвище, ім’я та по-батькові, поштовий індекс, місце проживання або місцезнаходження, номер засобу телефонного зв’язку  відповідача;

ü Якщо у позові заявляються майнові вимоги, слід визначити ціну позову. Ціна позову – це виражена в грошових одиницях вартість майна або сума грошей, стосовно яких позивач пред’являє вимоги до відповідача;

ü назва документу (НАПРИКЛАД: Позовна заява про витребування заборгованості за кредитним договором);

ü виклад обставин, якими Ви обґрунтовуєте свої вимоги;

ü посилання на докази, які підтверджують наведені Вами обставини;

ü посилання на норму права, яка порушена, невизнана чи оспорюється;

ü виклад позовних вимог (НАПРИКЛАД: ПРОШУ: стягнути з відповідача… );

ü перелік копій документів зазначених у додатку;

ü підпис позивача і дата складання заяви.

Звертаємо Вашу увагу, що при подачі позовної заяви Вам необхідно подати її копії та копії всіх документів, що додані до неї відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, інакше суд постановить ухвалу про залишення заяви без руху,  в якій  надасть Вам час для  усунення відповідних недоліків (ст.120 ЦПК України).

3) Сплата судового збору.Судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених Законом України «Про судовий збір». Сплатити його можливо  через банківські установи, відділення зв’язку, банкомати для приймання платежів або  через мережу Інтернет.  Розмір судового збору, який необхідно сплатити у кожному конкретному випадку визначає вище зазначений закон.

  Слід наголосити, що для підтвердження сплати судового збору Вам потрібно додати до позовної заяви оригінали квитанції або платіжного доручення. У разі наявності у Вас пільг щодо сплати судового збору, зробіть відповідне посилання в Вашій заяві та надайте копію підтверджуючих документів.

       4) Подати позовну заяву Ви можете власноруч до відділу прийому і реєстрації (канцелярії) суду.

Окрім цього, позивач може надіслати позовну заяву до суду поштовим відправленням (рекомендованим листом з повідомленням або цінним листом з описом вкладення). У разі такого відправлення, Вам слід зберігати документ, який Ви отримаєте на пошті, що підтверджує відправлення пакету документів, адже днем подання позовної заяви вважається день здачі документів на поштове відділення та визначається за проставленим поштовим штемпелем.

Після надходження до суду Ваша позовна заява буде зареєстрована та Автоматизованою системою документообігу суду  буде розподілена до розгляду судді з додержанням принципів випадковості та в хронологічному порядку надходження судових справ, з урахуванням завантаженості кожного судді.

Про дату і час розгляду Вашої справи Вас сповістять шляхом надіслання  судової повістки. В ній буде зазначено номер справи; ким Ви виступаєте у цій справі (позивач, відповідач, тощо); дату, час і місце розгляду справи; стислий опис Вашої справи; прізвище судді, який розглядає Вашу справу; які документи Вам необхідно взяти з собою. Також Ви маєте змогу отримувати текст судової повістки за допомогою SMS-повідомлення. Дізнатись як здійснюється відправлення таких SMS-повідомлень Ви зможете у суді при подачі позовної заяви.

У зазначений час Ви повинні з’явитися до суду з паспортом і документами  зазначеними в повістці.

 

Прес-служба Вінницького міського суду

Вінницької області