flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Представники української судової системи відвідали ЄСПЛ

23 червня 2016, 09:00

 За підтримки Координатора проектів ОБСЄ в Україні представники української судової системи з навчальним візитом відвідали Європейський суд з прав людини. Переступивши поріг Суду, учасники мали можливість переконатися, що його будівля дійсно відображає прозорість правосуддя. Приміщення суду наповнене світлом, просторе. Також привертає увагу відсутність особливого оздоблення в середині будівлі. Простота конструкцій, в яких залишений на виду металевий каркас, іноді, відсутня навіть штукатурка. Це змушує замислитися, що головне в цьому місці - Людина, її права, її доля, а не зовнішній лоск. І саме на захист інтересів Людини спрямована діяльність та фінансування цієї установи.

Учасники навчального візиту мали можливість бути присутніми на засіданні Великої палати, яка розглядала справу про відмову Верховним Судом Португалії у перегляді судового рішення. Палата Європейського суду з прав людини, на розгляд якій було передано справу Moreira Ferreira проти Португалії (№2) (заява №19867/12), відмовилася від її розгляду на користь Великої Палати Суду. Справа стосувалася відхилення Верховним Судом Португалії клопотання про перегляд рішення у кримінальній справі, поданого заявником на виконання рішення Європейського суду з прав людини. Українським суддям вказана справа була цікава своєю актуальністю і в українських реаліях.

Юристи Європейського суду з прав людини розповіли українським суддям про останню та актуальну для України практику Суду. Зокрема, щодо позитивних зобов’язань на території, над якою держава втратила контроль; принципу юридичної визначеності при перегляді завершених судових проваджень, зміні правозастосовчої практики; ролі та значенні принципу субсидіарності в діяльності Суду.

Під час перебування в Європейському суді з прав людини українські судді зустрілися з суддею ЄСПЛ Ангелікою Нуссбергер. Суддя п’ять років працює із заявами щодо України. Пані Нуссбергер розповіла, що найбільша кількість заяв, які надходять щодо України, стосуються переважно невиконання рішень судів. І саме ця проблема вже знайшла своє відображення у пілотному рішенні проти України (Юрій Миколайович Іванов проти України). Однак, і до цього часу питання виконання судових рішень в нашій державі стоїть надзвичайно гостро. Саме виконуваність рішень судів є однією зі складових довіри до суду, а відповідно і довіри громадян до власної держави.

Серед учасників візиту були судді-розробники та викладачі навчальних програм із застосування ЄКПЛ та практики ЄСПЛ. Поїздка була надзвичайно актуальною та необхідною, враховуючи останні зауваження Вищої кваліфікаційної комісії суддів щодо недостатнього знання суддями практики ЄСПЛ.

Новими знаннями та досвідом, отриманим під час навчального візиту до Європейського суду з прав людини, судді-викладачі відразу почали ділитися зі своїми колегами. Зокрема, під час проведених тренінгу для суддів в м. Харкові та тренінгу-семінару для викладачів-науковців в Полтавському юридичному інституті Національного університету імені Ярослава Мудрого м. Полтаві із застосування ЄКПЛ та практики ЄСПЛ.

Людмила Волкова суддя Харківського окружного адміністративного суду, член Ради суддів України

За інформацією прес-центру судової влади