Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Судова реформа не є нагальною для країни в якій йде війна
Проведення судової реформи не потребує внесення змін до Конституції України, тим більше, що таке втручання в Основний закон не на часі. Таку думку у коментарі УНН висловив колишній суддя Конституційного суду Віктор Шишкін, коментуючи запропоновані Президентом зміни судоустрою.
“Думаю, що не треба (вносити зміни до Конституції — ред.). Реформа правосуддя у нас відбувається з 1992 року. І відбувалася на базі Конституції 1996 року. І нічого не заважало проводити реформи”, — висловив свою думку В.Шишкін.
За його словами, наразі як раз процес реформ зупинено, а відбуваються окремі зміни спрямовані на посилення влади Президента.
Він негативно оцінив закладену в запропонованих на розгляд парламенту змінах ідею про ліквідацію вищих судів.
“Я негативно ставлюся, тому що багато хто просто не розуміє значення цих вищих судів у розумінні касаційної інстанції. Чому? Тому що, хто буде вирішувати питання, коли буде конкуренція між касаційними рішеннями? Сьогодні їх вирішує Верховний суд. А як же Верховний суд стає касаційної інстанцією? Не увесь же Верховний суд — 120 суддів будуть приймати рішення, чи 100? Будуть приймати рішення мікроколегії, тобто 3 або 5 осіб, але — це ж досвід, історія довела, що одна колегія може по-іншому думати, а інша колегія зовсім по-іншому думати. Є таке розуміння — однакове застосування права до одних і тих же правовідносин. А група судів, на то вони і суді, що можуть по-різному оцінювати цю правову норму однакових правовідносин. І тоді виникає конкуренція. Сьогодні така конкуренція виникає в органах, які розглядають. А хто тоді буде розглядати?”, — сказав В.Шишкін.
Загалом, на думку В.Шишкіна, цілком достатньо невеликих змін судової системи, які не потребують внесення змін до Конституції. За словами судді навіть введення до складу Вищої ради юстиції представників громадськості не потребує змін Основного закону.
Резюмуючи оцінку запропонованих змін судової системи В.Шишкин зазначив, що в країні в якій точиться війна владі повинно бути не до судової реформи та внесення змін до Конституції у частині судоустрою.
Нагадаємо, Президент Петро Порошенко вніс на розгляд ВР законопроект № 4734 цим документом пропонується прийняти нову редакцію закону “Про судоустрій і статус суддів”. У документі пропонується ліквідувати Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищий господарський суд і Вищий адміністративний суд. Також у Верховному Суді створюється Велика палата, яка розглядатиме юрисдикційні спори між касаціями.
Вищі спецсуди будуть ліквідовані протягом 6 місяців з дня набрання чинності закону.
Президент цим же законопроектом пропонує Раді створити Вищий антикорупційний суд і Вищий суд з питань інтелектуальної власності.
Крім того, пропонується створити місцеві окружні суди. Також створюються місцеві господарські та місцеві адміністративні суди. Місцеві суди є судами першої інстанції. Місцеві загальні суди розглядають кримінальні, цивільні, адміністративні справи та справи про адміністративні порушення. Місцеві госпсудів розглядають справи в сфері господарських правовідносин.
Місцеві адмінсуди розглядають справи адміністративної юрисдикції.
При цьому зазначено, що суди реорганізовуються законом, який в парламент вносить Президент після консультацій з Вищою радою правосуддя.
Маргарита Крамінська
Джерело: www.unn.com.ua