Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
25 квітня 2016 року в прес-центрі інформаційного агентства «ЛігаБізнесІнформ» за ініціативи Асоціації правників України спільно із Проектом Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», за участі Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України відбувся круглий стіл, на якому було обговорено актуальні питання дисциплінарної відповідальності суддів.
Захід був присвячений обговоренню питань звільнення суддів за порушення присяги та діяльності Вищої ради юстиції у цьому контексті, основних критеріїв вибору дисциплінарного стягнення ВККС. Учасники мали на меті врахувати європейський досвід розгляду дисциплінарних процедур. Свої погляди щодо дисциплінарної відповідальності суддів, питань забезпечення змагальності процесу та участі у дисциплінарному провадженні мали змогу висловити судді, адвокати та заявники.
До участі у дискусії були запрошені суддя Господарського суду Київської області Тетяна Лутак, судді Господарського суду м. Києва Ганна Бондаренко і Тетяна Васильченко, Президент Асоціації правників України, партнер VB PARTNERS Денис Бугай, суддя Апеляційного суду Литви, експерт Проекту Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Артурас Дрюкас, керівник служби інспекторів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Олена Ващук, експерт Проекту «Ефективність дисциплінарних органів в системі судочинства», адвокат VB PARTNERS Микита Нуралін, головний експерт групи «Судова реформа» громадської платформи «Реанімаційний пакет реформ», заступник голови правління Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда, адвокат, член Ради громадського контролю НАБУ Роман Маселко, заступник голови Комітету АПУ з процесуального права, радник судової практики ЮБ «Єгоров, Пугінскій, Афанасьєв і партнери» Арсен Мілютін та інші.
Від Вищої ради юстиції у дискусії взяли участь: заступник Голови ВРЮ Олексій Муравйов, член ВРЮ Вадим Беляневич та керівник секретаріату ВРЮ Сергій Пушкар.
У вітальному слові Д.Бугай зазначив, що це вже другий круглий стіл у рамках проекту «Ефективність дисциплінарних органів в системі судочинства», присвячений питанням підвищення ефективності процедури дисциплінарних проваджень, що має на меті гарантування незалежності судді та можливість притягнення судді до дисциплінарної відповідальності у разі скоєння ним порушення.
Розповідаючи присутнім про діяльність Вищої ради юстиції, О.Муравйов зупинився на питаннях процедури та організації проведення засідань ВРЮ. Зокрема, доповідач наголосив на розподіленні дисциплінарної відповідальності між двома органами: Вищою кваліфікаційною комісією суддів України та Вищою радою юстиції. «Процедура, прописана у Законі України «Про судоустрій і статус суддів», має бути однакова. Тому перше завдання, яке ми бачимо, – максимальна її уніфікація з метою створення передбачуваної, відкритої, доступної і зрозумілої системи притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності – як для тих, хто звертається зі скаргами на дії суддів, так і для суддів, стосовно яких відбувається така процедура», − зазначив у своїй доповіді заступник Голови ВРЮ.
О.Муравйов розповів про проблему кворуму у Вищій раді юстиції для прийняття відповідних рішень, про складнощі процесу притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності, дотримання балансу інтересів і справедливості оскарження.
Член ВРЮ Вадим Беляневич зупинився на проблемах матеріально-правового регулювання притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності. Доповідач зазначив, що наразі вирішується питання щодо строків притягнення суддів до відповідальності. Верховний Суд України вже підтримав позицію Вищої ради юстиції щодо трирічного строку притягнення суддів до відповідальності. Даний строк поширюється і на ті дії, які були вчинені до набрання чинності Законом України «Про забезпечення права на справедливий суд». Член ВРЮ також наголосив на питанні застосування строку притягнення до відповідальності та перевірки рішення ВРЮ по суті, адже ВСУ висловився, що спочатку Вищому адміністративному суду України потрібно було перевірити по суті, чи було порушення присяги у діях судді, а вже потім вирішувати, чи минув строк притягнення до відповідальності.
Питання дисциплінарної практики розглядалося крізь призму європейського досвіду. Про нього доповів суддя Апеляційного суду Литви Артурас Дрюкас, який дав оцінку існуючим в Україні дисциплінарним процедурам та зупинився на ключових питаннях, що, на його думку, потребують вирішення. А саме: які причини притягнення судді до відповідальності, хто та який орган має право ініціювати звернення щодо дисциплінарних порушень судді, які стягнення мають застосовуватись та за якою процедурою, щоб не було порушень балансу всіх гілок влади та зазіхань на незалежність судової системи.
У підсумку експерти закликали учасників дискусії долучитися до Проекту задля спільної мети − побудови незалежного суду та захисту суддів.
Серія круглих столів, присвячених обговоренню дисциплінарної відповідальності суддів, продовжиться вже 28 квітня 2016 року у м. Львів.
За інформацією відділу взаємодії зі ЗМІ Вищої ради юстиції