Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Штраф - це найбільш м'який вид кримінального покарання, який полягає у стягненні з засудженого в дохід держави певної суми грошей. Частина 1 статті 26 Кримінально-виконавчого кодексу України (далі - КВК) передбачає, що особа, засуджена до основного покарання у виді штрафу зобов'язана його сплатити у місячний строк після набрання вироком суду законної сили та повідомити про це відповідний суд шляхом представлення документа про сплату штрафу.
Відповідно до положення п. 29.14 «Інструкції з діловодства у місцевих загальних судах, апеляційних судах областей, апеляційних судах міст Києва та Севастополя, апеляційному суді Автономної Республіки Крим та Вищому спеціалізованому суді України з розгляду цивільних і кримінальних справ» (далі - Інструкція) якщо особі призначено як основне, так і додаткове покарання у виді сплати штрафу, працівники відділу виконання та документального забезпечення Вінницького міського суду Вінницької області надсилають засудженому лист із роз'ясненням обов'язку сплатити штраф у місячний строк після набрання вироком законної сили і необхідності повідомити про це суд шляхом надання документа про сплату штрафу. Такими документами можуть бути платіжні доручення чи квитанції, які треба надати працівникам відділу виконання суду в кабінет № 102.
Протягом 2015 року 76 осіб, засуджених Вінницьким міським судом Вінницької області сплатили штраф в дохід держави добровільно. У 2016 році, станом на 21 березня, вже 18 засуджених виконали зазначені вироки суду у повному обсязі.
Слід зазначити, що особи, яким вироком суду було призначено покарання у виді штрафу у сумі понад 20 000 грн сплатили його своєчасно, відповідно до чинного законодавства. Це є свідченням того, що вони стають на шлях виправлення, ресоціалізації та підвищення їхньої правосвідомості в цілому. Напротивагу цьому слід зазначити, що особи, яким був призначений штраф у сумі до 1 тис. грн, зазвичай затягують процес виконання вироку до моменту направлення прокурором клопотання (подання) про заміну міри призначеного покарання.
Відповідно до положень п. 29.14 Інструкції, якщо у встановлений законом строк штраф добровільно не сплачено, то протягом трьох діб із дня закінчення строку для добровільної сплати штрафу видається виконавчий лист, який надсилається до органу державної податкової служби за місцезнаходженням майна засудженого, про примусове стягнення штрафу для подальшого пред’явлення виконавчого листа до органу державної виконавчої служби.
Крім того, працівники відділу виконання Вінницького міського суду Вінницької області повідомляють про несплату штрафу головуючого у справі суддю для вжиття заходів, передбачених КВК України. Відповідно до ч. 3 ст. 26 КВК України у разі несплати засудженим штрафу, призначеного як основне покарання, у місячний строк після набрання вироком суду законної сили суд розглядає питання про розстрочку виплати несплаченої суми штрафу або заміну несплаченої суми штрафу покаранням у вигляді громадських, виправних робіт або позбавлення волі відповідно до діючого законодавства.
Частина 4 статті 53 КК України передбачає, що з урахуванням майнового стану особи суд може призначити штраф із розстрочкою його виплати певними частинами, строком до одного року.
Також, ч. 5 ст. 53 КК України встановлює, що у разі несплати штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (у 2016 році 1 неоподаткований мінімум доходів громадян становить 17 грн) та відсутності підстав для розстрочки його виплати суд замінює несплачену суму штрафу покаранням у виді громадських робіт із розрахунку одна година громадських робіт за один установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян або виправними роботами із розрахунку один місяць виправних робіт за двадцять установлених законодавством неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але на строк не більше двох років.
Відповідно до положень ст. 539 КПК України питання, які виникають під час та після виконання вироку вирішуються судом, який його ухвалив , за клопотанням (поданням) прокурора, засудженого, його захисника, законного представника, органу або установи виконання покарань, а також інших осіб, установ або органів у випадках, встановлених законом.
Згідно з ст. 26 Закону України «Про прокуратуру» прокурор зобов’язаний здійснювати нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах.
За 2015 рік працівниками відділу виконання Вінницького міського суду Вінницької області було направлено 25 листів до Вінницької місцевої прокуратури щодо невиконання вироків суду в частині призначення покарання у виді штрафу для подальшого звернення з клопотанням (поданням) про заміну штрафу на громадські роботи або виправні роботи, в порядку визначеному ст.539 КПК України. У 2016 році, за період з 01 січня по 21 березня працівниками відділу виконання суду було направлено 13 таких листів.
Наприкінці слід наголосити, що ч.1 ст. 389 КК України передбачає відповідальність за ухилення від сплати штрафу у виді призначення виправних робіт на строк до двох років або обмеженням волі на той самий строк.
Працівники відділу виконання та документального забезпечення Вінницького міського суду Вінницької області під час виконання вироків у кримінальних справах забезпечують точне й неухильне дотримання чинного законодавства.
начальником відділу виконання
Вінницького міського суду
Н.Л. Бернатович