flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Крістос Джакомопулос: «Без незалежного статусу судової влади всі реформи в країні будуть крихкими та незбалансованими»

01 березня 2016, 09:47

 Про це Спеціальний представник Генерального секретаря Ради Європи в Україні  Крістос Джакомопулос зазначив під час вітальної зустрічі із делегацією Вищої ради юстиції, що перебувала з 22 по 27 лютого 2016 року у Страсбурзі (Франція) із навчальним візитом, який відбувся в рамках реалізації спільного Проекту Європейського Союзу та Ради Європи «Консолідація розробки реформ у сфері юстиції в Україні»

Члени делегації провели зустріч зі Спеціальним представником Генерального секретаря Ради Європи в Україні  Крістосом Джакомопулосом, під час якої обговорили прогрес у проведенні реформи  судової системи в Україні.

«Без незалежного статусу судової влади всі реформи в країні будуть крихкими та незбалансованими», – наголосив Крістос Джакомопулос, зауваживши, що Рада Європи готова надавати Україні необхідну підтримку у проведенні якісних змін судової системи країни. Крістос Джакомопулос висловив сподівання, що Вища рада юстиції після внесення змін до Конституції України в частині правосуддя знаходитиметься на передньому краї реформи судочинства, опираючись на відкритий діалог із суспільством щодо руху реформ.

Під час візиту члени  делегації Вищої ради юстиції провели  зустрічі із головою Департаменту з питань правосуддя та правового співробітництва Генерального Директорату прав людини та верховенства права Ради Європи Ханною Юнкер, представниками Венеціанської комісії, Консультативної ради європейських суддів, Європейської комісії з питань ефективності правосуддя, Моніторингового комітету Парламентської асамблеї Ради Європи.

Про шляхи вирішення Україною системних проблем боротьби з корупцією та про діяльність GRECO (Група країн проти корупції) йшлося під час зустрічі із заступником секретаря GRECO Бйорном Янсоном.

Крім того, відбулося обговорення проблемних питань виконання рішень Європейського суду з прав людини  та застосування Конвенції про захист прав  людини і основоположних свобод на національному рівні із суддею від України в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ) Ганною Юдківською та групою українських юристів із секретаріату ЄСПЛ. Зокрема, під час зустрічі було зазначено, що Україна залишається одним із лідерів за кількістю скарг громадян до ЄСПЛ і кількістю повторних скарг, що свідчить про повільний процес імплементації Конвенції про захист прав  людини і основоположних свобод на національному рівні. Попри те, що біля 96% скарг визнається судом неприйнятними, наразі на розгляді суду знаходиться 14 250 заяв проти України, біля дев’яти тисяч із яких стосуються невиконання рішень національних судів. Серед інших поширених категорій – скарги громадян на тривалість судового розгляду, необґрунтоване або довготривале тримання особи під вартою, застосування тортур, неналежне поводження чи покарання та ін.

Окрему увагу під час обговорення учасники зустрічі приділили методології розгляду в ЄСПЛ скарг суддів на притягнення до дисциплінарної відповідальності, особливостям вирішення судом люстраційних спорів,  скаргам на необґрунтоване тримання особи під вартою та под.

Водночас європейські експерти зазначили, що процес якісних структурних змін в Україні та впровадження європейських стандартів у національне законодавство, зокрема і через виконання заходів загального характеру, зазначених у рішеннях ЄСПЛ, відбувається надзвичайно повільно. Експерти закликали суддів і представників інших професійних юридичних кіл докласти зусиль до розвитку  національної правової системи  відповідно до вимог Конвенції про захист прав  людини і основоположних свобод, аби громадяни України могли знайти вирішення своїх проблем на національному рівні.

Довідково: Спільний Проект Європейського Союзу та Ради Європи «Консолідація розробки реформ у сфері юстиції в Україні» фінансується Європейським Союзом та Радою Європи та впроваджується Радою Європи. Проект підтримує зусилля української сторони з реалізації Стратегії реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015-2020 роки та  Плану дій до неї, зокрема, шляхом інформування про відповідні стандарти, встановлені конвенціями та моніторинговими  органами Ради Європи, а також висновками Венеціанської Комісії та рекомендаціями Комітету Міністрів Ради Європи. Завданням проекту є надання зацікавленим сторонам сфери юстиції України, а також  проекту ЄС, який їх підтримує, необхідну  експертну допомогу та рекомендації стосовно стандартів Ради Європи з тим, аби забезпечити проведення реформи  відповідно до стандартів Ради Європи, та досягти цілей та контрольних показників реалізації Стратегії та Плану дій до неї; супроводження реформи шляхом підвищення професійної  спроможності кадрового складу зацікавлених сторін з тим, аби підготувати їх до нових методів роботи; надання регулярних звітів щодо імплементації реформи і можливих затримок із аналізом причин таких затримок; сприяння забезпеченню публічної інформації і обговоренню з громадянським суспільством питань реформування сфери юстиції з метою досягнення широкого розуміння і підтримки реформи.

Відділ взаємодії зі ЗМІ Вищої ради юстиції України