РСУ пояснила, чим можна замінити переатестацію володарів мантій, та порадила, як боротися з неперевіреною інформацією
№37 (1179) 13.09—19.09.2014
МАРИНА БОЙКО
Потрібно не тільки констатувати наявність проблеми, а й пропонувати шляхи її розв’язання. Під таким девізом вирішила працювати Рада суддів. Вона не обмежилася тим, що заявила: переатестація всіх законників суперечить вітчизняному законодавству та міжнародним стандартам, а підказала, як посилити відповідальність суддів. До того ж РСУ закликала служителів Феміди не мовчати, якщо журналісти перекручують інформацію про них.
«Ні!» — тотальній атестації
У липні Верховна Рада прийняла за основу проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо оновлення державного апарату та спрощення надання адміністративних послуг» (№4322а). У «Прикінцевих положеннях» акта передбачається до 1 вересня 2015 р. провести атестацію всіх суддів, тобто оцінити рівень їхніх знань та професійної кваліфікації, підвищити відповідальність за дотримання законодавства під час розгляду справ.
Ця ідея викликала обурення в суддівському середовищі та шквал критики з боку деяких експертів. Адже Міністерство юстиції, яке розробляло законопроект, включило до розд.ІІ «Прикінцеві положення» законопроекту питання, які не мають зв’язку з положеннями розд.І, який стосується заходів щодо покращення якості надання адмінпослуг.
«Законопроект суперечить закону «Про судоустрій і статус суддів», Конституції, міжнародному законодавству. Ми не проти, щоб проводилася атестація. Але атестація всіх суддів суперечить закону», — зауважив секретар РСУ Анатолій Марцинкевич на засіданні ради, якевідбулося 5 вересня.
За його словами, використати результати атестації володарів мантій не вбачається можливим, адже в Конституції відсутня така підстава звільнення судді, як «профнепридатність». Атестація всіх законників як засіб люстрації не відповідає принципам незалежності та відповідальності суддів: жоден зі служителів Феміди, обраних безстроково, не може бути звільнений з посади без достатніх на те причин до досягнення пенсійного віку.
А.Марцинкевич розповів, що в Словаччині теж була спроба провести позачергову атестацію та люстрацію суддів. Однак бюро Консультативної ради європейських суддів, проаналізувавши цю пропозицію, дійшло висновку: безпека перебування на посаді та незмінюваність володарів мантій є ключовими елементами їхньої незалежності. А от призначення безстроково може перерватися лише у випадках серйозних дисциплінарних проступків і кримінальних правопорушень.
Тож, на думку секретаря РСУ, необхідно звернутися до парламенту з тим, аби він вилучив із законопроекту «атестаційні» положення.
Удосконалити закон
«Коли ми вже почнемо такі акти називати втручанням у діяльність суддів? Тим, хто їх розробляє, потрібно спершу читати Кримінальний кодекс. В ст.376 ідеться про «втручання в будь-якій формі в діяльність судді з метою перешкодити виконанню ним службових обов’язків. Втручання — саме так можна оцінити положення законопроекту про атестацію. Хіба щось неправильно в КК записано? Вони перешкоджають судовій роботі своїми атестаціями. Завтра приймуть закон, що нам усім потрібно пройти медкомісію, а післязавтра відправлять усіх суддів до психіатра. Що робиться? Це елементарне втручання в діяльність суддів», — висловив свою позицію член РСУ Олег Присяжнюк.
На думку представниці ради Людмили Соломахи, предмет регулювання законопроекту не стосується судової діяльності. «До закону «Про судоустрій і статус суддів» зміни не вносяться. А в «Прикінцевих положеннях» питання атестації ставитися не може, бо саме в цій частині документа має йтися про порядок уведення в дію норм закону», — зауважилаЛ.Соломаха.
Члени РСУ навели достатню кількість аргументів на користь того, що атестація всіх служителів Феміди загрожує їхній незалежності. Проте наведенням аргументів вони не обмежилися. Так, у рішенні записали: для посилення відповідальності володарів мантій за порушення законодавства під час розгляду конкретних справ необхідно вдосконалити юридичні підстави їх відповідальності та ввести санкції за такі порушення.
«Одним зі шляхів для посилення відповідальності суддів може бути застосування такого виду дисциплінарної відповідальності, як проходження повторного кваліфікаційного іспиту (атестація), та у випадку непроходження — звільнення у зв’язку з недостатнім кваліфікаційним рівнем», — зазначалось у проекті рішення ради.
До того ж висловлювалася пропозиція повернутися до кваліфікаційних класів служителів Феміди, які були скасовані законом «Про судоустрій і статус суддів». Адже це спонукало б законників до професійного зростання та дало можливість застосовувати таке
дисциплінарне стягнення, як пониження кваліфкласу....