Європейський суд з прав людини в Страсбурзі визнав порушення Великобританією і Північною Ірландією права десяти британських ув'язнених, зараз відбувають різні тюремні терміни за кримінальні злочини, на вільне участь у виборах, йдеться в опублікованому у вівторок рішенні суду.
Заявники звернулися до Євросуду, посилаючись на статтю 3 протоколу 1 (право на вільні вибори) Європейської конвенції з прав людини. Вони стверджували, що, у зв'язку зі своїм статусом засуджених, були автоматично відповідно до британського законодавства не допущені до голосування на виборах до Європейського парламенту в 2009 році.
Як говориться в судових матеріалах, в грудня 2013 року Об'єднаний комітет при парламенті Великобританії опублікував свою доповідь щодо законопроекту про можливість участі в голосуванні ув'язнених. Комітет у своїй доповіді рекомендував британському уряду прийняти положення законопроекту, згідно з якими всіх засуджених відбувати покарання у в'язниці строком на рік або менше того слід наділити правом голосування на всіх виборах у Великобританії, в тому числі, парламентських, місцевих і європейських. Серед рекомендованих для прийняття положень в доповіді була також зазначена необхідність наділити цих ув'язнених правом (за півроку до їх звільнення) звертатися за реєстрацією для голосування в тому виборчому окрузі, де вони повинні вийти на свободу.
Євросуд, об'єднавши скарги в єдине провадження, в свою чергу, визнав заявлене порушення Конвенції, вказавши, що раніше визнавав порушення прав ув'язнених на голосування в інших країнах, в тому числі у справі Сергія Анчугова та Володимира Гладкова. Обидва росіянина, засуджені на 15 років ув'язнення, скаржилися тоді на відсторонення від голосування на виборах після їх переведення у в'язницю відповідно до параграфа 3 статті 32 Конституції РФ. Євросуд в липні 2013 року визнав, що положення частини 3 статті 32 Конституції РФ входять у суперечність зі статтею 3 Протоколу номер 1 Конвенції. Тоді суд, як і в справжньому рішенні, постановив, що встановлення факту порушення Конвенції є справедливою компенсацією за моральну шкоду, заподіяну ув'язненим.
Євросуд в сьогоденні рішенні також нагадав про постанову Великої палати Євросуду у 2005 році про невідповідність Конвенції законодавства Великобританії, що позбавляє ув'язнених права голосувати на виборах. Справжнє рішення Євросуду не є остаточним, і протягом трьох місяців після його винесення сторони можуть просити про передачу справи на розгляд Великої палати суду.