Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Захищаючи законні права та інтереси простих громадян, адвокати самі стикаються з порушеннями своїх професійних прав і гарантій діяльності. Навіть підкований адвокат, опинившись у стресовій ситуації, може впасти в ступор. Однак, якщо дотримуватися кількох нескладних правил, можна вберегти речі та документи від посягань правоохоронців. У пригоді захисникам стануть спеціальні бокси, відеореєстратори та… клейкі стикери.
Рекомендований план дій
Про особливості захисту прав адвокатів під час виконання професійних обов’язків колегам з Київської області розповів голова Комітету захисту прав адвокатів та реалізації гарантій адвокатської діяльності Андрій Грубський під час семінару-практикуму «Запобігання порушенням професійних прав адвокатів». Доповідач нагадав, що у структурі Ради адвокатів Київської області функціонує комітет захисту професійних прав адвокатів та реалізації гарантій адвокатської діяльності, метою якого є забезпечення існування дієвого та ефективного механізму реагування на випадки грубого порушення (запобігання порушенням) професійних прав адвокатів з боку державних органів.
За його словами, з моменту створення комітету його члени виїжджали як на обшуки, про проведення яких правоохоронні органи повідомляли завчасно, так і на дзвінки від адвокатів з проханням про допомогу. Незважаючи на те що робота в комітеті ведеться на громадських засадах, його члени дієво та ефективно реагують на випадки грубого порушення професійних прав адвокатів з боку державних органів. Швидкість приїзду представників комітету на місця виклику забезпечується функціонуванням регіональних відділень. Вони є в кількох райцентрах Київської області. Надалі планується створення регіональних відділень у кожному місті Київщини.
Доповідач запропонував чіткий план дій для адвоката у випадку, якщо представники правоохоронних органів проводять у його приміщенні обшук із грубим порушенням закону. Аби вберегти свої речі та документи від посягань правоохоронців, варто дотримуватися кількох нескладних правил. Насамперед необхідна «ідентифікація» офісу. Найпоширеніша — табличка з написом «Адвокат», на якій зазначено прізвище та контактний телефон відповідного захисника.
Важливу роль відіграє й організація робочого місця адвоката. Приміром, А.Грубський для зберігання досьє використовує спеціальні бокси, зірвана пломба на яких свідчитиме про те, що їх відкривали без відома власника. Користується правник і різноманітними клейкими стикерами, написи на котрих попереджають, що в документах є відомості, які становлять адвокатську таємницю, та запобігає незаконному доступу до них.
Також адвокат рекомендує встановлювати засоби фіксації не безпосередньо при вході, а подалі від офісу, аби за потреби мати хоча б частину відеозапису візиту «гостей» з огляду на високу ймовірність його знищення.
«Підключити» всіх!
Детально розписуючи алгоритм кроків адвоката на випадок неправомірного проведення стосовно нього процесуальних дій у межах кримінального провадження, доповідач відзначив, що у стресовій ситуації навіть найбільш підкований адвокат може «опинитись у ступорі». Аби уникнути цього, А.Грубський рекомендує ретельно вивчити, проаналізувати та пам’ятати основні правила захисту адвокатів у таких випадках.
Насамперед необхідно з’ясувати ПІБ та посади таких осіб, їх належність до правоохоронних органів; вимагати пред’явлення службових посвідчень; фіксувати дані — переписувати, фотографувати на камеру мобільного телефона тощо. Після пред’явлення документів, що підтверджують статус адвоката, необхідно заявити про недопустимість проведення огляду, розголошення, витребування та вилучення документів, пов’язаних зі здійсненням адвокатської діяльності. При цьому адвокату необхідно зафіксувати ознайомлення із цим відповідної службової особи.
У разі затримання та за відсутності власного адвоката треба наполягати на здійсненні службовою особою дзвінка до Київського обласного центру з надання безоплатної правової допомоги.
Також необхідно вимагати надання копій документів, що є підставою для проведення процесуальної дії, фіксувати відмову. Уважно читати їх на предмет відповідності фактичним даним і вимогам законодавства.
У разі проведення обшуку або тимчасового доступу варто поцікавитись, які саме документи або речі є метою пошуків. Можливо, вони наявні та не становлять адвокатської таємниці, а їх надання не нашкодить захисникові та його клієнтові, навпаки, усуне негативні наслідки проведення процесуальних дій.
Варто також заявити клопотання про застосування технічних засобів фіксування процесуальної дії.
Крім того, слід дзвонити до знайомих адвокатів, які можуть негайно прибути на допомогу зі свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю, бланком ордера, витягом з Єдиного реєстру адвокатів, бажано з бланком договору про надання правової допомоги.
Не зайвим буде сповістити також знайомих журналістів, які могли б зафіксувати події для подальшого їх висвітлення в ЗМІ. Якщо є час, можна розмістити відповідне повідомлення про події в соціальних мережах та скинути інформацію на електронну скриньку інтернет-ресурсів, телеканалів.
Про вчинене кримінальне правопорушення також варто в усній чи письмовій формі повідомити до міліції; за телефонами довіри та гарячої лінії Генеральної прокуратури, Міністерства внутрішніх справ, Кабміну, уповноваженого ВР з прав людини тощо.
У подібних ситуаціях необхідно вимагати складення протоколу, після остаточного оформлення якого слід уважно проаналізувати його. Утім, найголовніше, що потрібно зробити, — сповістити про подію представника комітету. «Подальші дії ми будемо продумувати разом з вами, а можливо, навіть і за вас», — запевнив А.Грубський.