Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Із 40 місць у Раді суддів представники судів господарської юрисдикції отримали тільки 5. Таким чином, вони мають дуже обмежений вплив на ухвалення рішень. Разом з тим у Раді суддів господарських судів сподіваються, що з часом ситуацію вдасться виправити, а зараз пропонують обмінятись із РСУ представниками.
Кадрове рішення
Члени Ради суддів господарських судів продовжили заповнення вакансій в органі самоврядування. З очільником РСГС визначилися ще на першому своєму засіданні, яке відбулось відразу після конференції «господарників» 11 червня. Нагадаємо: головою ради став Олександр Удовиченко. На засіданні ж 3 липня він запропонував обрати на посаду секретаря органу самоврядування суддю Господарського суду Чернігівської області Альбіну Романенко. Ініціативу було підтримано одноголосно.
Як відзначив О.Удовиченко, новий секретар чітко орієнтується в складних питаннях судової системи та має значний досвід підготовки документів, у тому числі й органу самоврядування. Так, ще під час своєї роботи в апараті ВГС А.Романенко працювала над текстами рішень РСГС. Очевидно, тепер на неї будуть покладені подібні обов’язки.
Як раніше відзначав голова РСГС, на посадах в органі самоврядування мають бути люди, які проживають у Києві, адже це дозволить їм оперативніше виконувати завдання. У такому контексті може здатися дивним обрання А.Романенко. Разом з тим вона мешкає не в Чернігові, а в Броварах — місті-супутнику Києва. Таким чином, на засідання ради добиратись їй навіть простіше, ніж на місце роботи.
Питання ж обрання заступника голови РСГС на засіданні не обговорювалося. Зважаючи на те, що на посаду, швидше за все, висуватимуться кияни, можна говорити про 4 потенційних кандидатів: суддів Вищого господарського суду Аллу Демидову, Валерія Картере, Володимира Погребняка та суддю Верховного Суду Олександра Потильчака.
На продовження з’їзду
Серед питань, які також обговорили члени РСГС, — результати проведення першого етапу з’їзду суддів та підготовка до наступного. «Враження від з’їзду суперечливі. Підготовка до нього, на мій погляд, була неналежною, а сам з’їзд сконцентрувався на кадрових питаннях і залишив поза увагою концептуальні», — зауважив О.Удовиченко.
Голова РСГС відзначив, що конференція суддів господарських судів підтримала проект концепції утвердження незалежної судової системи та відновлення довіри до неї. Документ направили до РСУ, щоб орган самоврядування виніс його на з’їзд. Однак рада цього не зробила, як наслідок, у рішенні з’їзду були лише декларації з приводу діяльності третьої гілки влади.
Так само на з’їзді не розглядалися зауваження «господарників» з приводу законопроектів, які зачіпають судову систему, хоча відповідна пропозиція також направлялася. Тому РСГС вирішила ще раз звернутися до колег з РСУ, щоб вони все ж винесли ці питання на розгляд другої частини з’їзду. При цьому «господарники» свідомі того, що розроблений ними проект концепції — ще не готова дорожня карта для вдосконалення діяльності судової системи, її положення варто обговорити й після цього прийти до спільного знаменника. Так само раді запропонують винести на з’їзд і обговорення законодавчих змін.
Певне невдоволення в членів РСГС викликає й реорганізація системи суддівського самоуправління. Зокрема, те, що до складу РСУ ввійшло тільки 5 представників судів господарської юрисдикції. При цьому «адміністративники» отримали на одне крісло більше, хоча кількість суддів у них приблизно така сама.
О.Удовиченко визнає недоцільність повернення до практики, коли представники господарських і адміністративних судів мали по третині місць в РСУ: суддів загальних судів значно більше, а тому їм має належати й суттєва частина крісел у раді. Разом з тим і нинішня практика також далека від справедливості, адже спеціалізовані суди фактично усунуті від ухвалення рішень, їхню позицію можна просто не враховувати.
На думку голови РСГС, оптимальною була б ситуація, коли б загальні суди мали 20 місць у РСУ, а господарські й адміністративні — по 10. Тоді ніхто не міг би диктувати свою волю іншим і завжди була б потреба у виробленні спільної позиції.
Допомогти в пошуку компромісу могло б і запрошення на засідання РСУ представників «спеціалізованих» рад суддів. З такою ініціативою виступив В.Погребняк. У свою чергу члени РСГС уважають за доцільне запрошувати членів РСУ на свої засідання, щоб ті були в курсі справ «господарників».
Крім цього, було наголошено на недоцільності створення президії РСУ, яку на з’їзді пропонували наділити повноваженнями проводити власні засідання. У разі її діяльності буде незрозуміло, навіщо збільшувався склад органу самоврядування, якщо всі ключові питання вирішуватиме незначна кількість осіб.
ПРЯМА МОВА
Олександр Удовиченко, голова Ради суддів господарських судів:
— Положення про діяльність РСУ обговорювалося на засіданні самої ради минулого скликання й викликало критику, особливо що стосується президії. Що означає створення президії? Вона кулуарно вирішуватиме питання, а потім «масовка» голосуватиме? Ми розуміємо, до чого це може призвести, а тому ставимо питання про неприйнятність таких пропозицій.