flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

«Кваліфікаційники» пішли в минуле

07 липня 2014, 13:45

 Спроба Вищої кваліфікаційної комісії суддів провести засідання після тривалого затишшя не увінчалась успіхом. Причиною стала відсутність кворуму. Як виявилося, двох членів комісія «втратила» ще у квітні. Які ще перипетії пережила ВККС і чому в нинішньому складі їй більше ніколи не вдасться зібратися?

Працювати (не) можна

Після набрання чинності законом «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» у стінах ВККС запанувала тиша. Адже відповідно до люстраційного акта повноваження «кваліфікаційників» були припинені. Законом не передбачено, аби нинішній склад комісії тимчасово виконував обов’язки до обрання нових членів цього органу. Тому з 11 квітня жоден з володарів мантій не був притягнутий до дисциплінарної відповідальності, не отримав рекомендації для обрання безстроково чи переведення до іншого суду, не був відсторонений від посади.

Однак у травні на похмурому горизонті ВККС з’явився промінчик надії: Окружний адміністративний суд м.Києва виніс постанову (27 травня, суддя — Віктор Шулежко), якою комісії фактично дано зелене світло для продовження роботи. До суду звернувся головний спеціаліст відділу забезпечення утримання адміністративних будівель управління господарського та матеріально-технічного забезпечення секретаріату ВККС із позовом до очільника цього органу Ігоря Самсіна про визнання протиправною його бездіяльності в частині відмови в підписанні наказу про звільнення позивача з роботи за власним бажанням та зобов’язання його підписати такий наказ.

«Припинення повноважень члена комісії відноситься до компетенції саме комісії, що є дискреційним пов­новаженням. Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до ч.1 ст.90 закону «Про судоустрій і статус суддів» комісія є постійно діючим органом у системі судоустрою України. У той же час, з урахуванням принципу «постійності», закріпленого в законі «Про судоустрій і статус суддів», а також принципу безперервності та стабільності в діяльності державних органів, члени комісії, зокрема її голова, продовжують виконання своїх повноважень до початку роботи новосформованої комісії, не змінюючи свого юридичного статусу та без зміни обсягу своїх повноважень. Усі особи, які входять до складу комісії, до проведення першого організаційного засідання комісії в новому складі юридично продовжують перебувати у статусі членів комісії», — зазначається в постанові суду.

Як стало відомо «ЗіБ», на постанову було подано апеляційну скаргу.

Комісія — неповноважна

До речі, свою думку щодо того, чи можуть «кваліфікаційники» продовжувати працювати, висловлював і Вищий адміністративний суд, який зупинив провадження в багатьох справах за позовами до ВККС про визнання незаконними та скасування рішень, визнання дій протиправними.

Свою позицію ВАС аргументував таким чином: закон «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» набрав чинності 11 квітня, тобто з указаної дати повноваження членів ВККС припинилися.

«Згідно з ч.1 ст.92 закону «Про судоустрій і статус суддів» ВККС діє у складі 11 членів. Частиною 7 ст.93 закону визначено, що ВККС вважається повноважною за умови призначення до її складу не менше 8 членів. Як установлено судом, на день розгляду даної адміністративної справи ВККС не є повноважною», — йдеться в ухвалі ВАС від 15.05.2014 у справі №800/213/14.

Суд підкреслює, що відповідно до ч.3 ст.48 Кодексу адміністративного судочинства «здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов’язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам)».

«З урахуванням установлених обставин на день розгляду даної адміністративної справи ВККС позбавлена можливості особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов’язки», — наголошується в ухвалі.

В Єдиному державному реєстрі судових рішень можна знайти ще кілька ухвал з подібною аргументацією.

Спроба повернутися

До проведення позачергового ХІІ з’їзду суддів «кваліфікаційники» мовчали. А вже після форуму, який так і не зміг призначити 6 нових членів ВККС, вирішили сказати своє слово. Так, 25 червня на сайті комісії з’явилося повідомлення: «Члени ВККС виконують свої повноваження до початку роботи новосформованої комісії».

На думку членів постійно діючого органу, в сучасних складних суспільно-політичних умовах потребують негайного вирішення питання переведення володарів мантій, особливо тих, які працюють в Автономній Республіці Крим; обрання безстроково;  також необхідно забезпечити реалізацію права громадян на оскарження протиправних дій суддів.

У повідомленні звернено увагу на те, що служитель Феміди, строк повноважень якого закінчився, а питання про обрання його безстроково не вирішене, продовжує займати штатну посаду в суді. До того ж йому виплачується заробітна плата, однак такий законник не виконує своїх повноважень і не здійснює правосуддя, що потребує значних витрат з державного бюджету і в умовах жорсткої економії коштів є неприпустимим.

«Таким чином, затримка у вирішенні питання про обрання суддів на посади безстроково призведе до повторного розподілу справ та до їх розгляду спочатку іншими суддями, значного збільшення навантаження на тих суддів, які мають повноваження для здійснення процесуальних дій, саме за рахунок суддів, строк повноважень яких закінчиться», — вважають члени комісії.

Також у повідомленні наведено аргументи, які містить постанова Окружного адмінсуду м.Києва, зокрема щодо особливості статусу ВККС та характеру повноважень, що на неї покладено, унеможливлення переривання роботи цього органу.

«Саме тому з метою недопущення такої ситуації повноваження щодо припинення повноважень членів ВККС закріплено законодавцем за самою комісією», — наголошується в повідомленні. До речі, відповідно до Регламенту ВККС вона відкритим голосуванням приймає рішення щодо закінчення повноважень попереднього складу комісії.

«Жоден суб’єкт призначення членів ВККС не реалізував свого права щодо наповнення персонального складу комісії, тобто нових членів ВККС офіційно не призначено», — зробили висновок «кваліфікаційники» і… скликали засідання на 1 липня. Комісія мала дати володарям мантій рекомендації для переведення до інших установ, припинити відставку окремих законників, а когось відсторонити від займаних посад.

«Утрачені» кадри

Зазвичай у день засідання біля будівлі ВККС припарковується багато автомобілів (приїжджають судді), за годину до початку заходу можна побачити законників, які прибули задля вирішення «кваліфікаційних» питань. Однак 1 липня нічого цього не було: ні автомобілів, ні запрошених. Складалося враження, що служителі Феміди бойкотували засідання.

Навіть представники громадськості, які вболівають за очищення судової системи, не прийшли під стіни ВККС, хоча напередодні в соцмережах обурювалися, мовляв, комісія не має законного права проводити засідання. Може, просто активістам ніхто не «підказав», що «кваліфікаційників» потрібно наставити на добрий шлях.

За півгодини до початку засідання працівники секретаріату повідомили журналістам, що «нічого не буде, кворуму немає». Проте незрозуміло, чому члени комісії, навіть не зібравшись у залі, вирішили, що їх буде менш ніж 8 осіб.

А тому представники преси пішли шукати офіційного пояснення. Голови ВККС Ігоря Самсіна на роботі не було. Згодом з’ясувалося, що він — у відрядженні в Баку (Азербайджан), бере участь у роботі 23-го пленарного засідання Європейської комісії з питань ефективності правосуддя (CEPEJ). «Мінус один член комісії», — занотували журналісти.

Потім працівники секретаріату комісії шукали тих, хто міг би пояснити, чому для прийняття рішень не вистачає голосів. До представників ЗМІ підійшов секретар ВККС Анатолій Марцинкевич. На запитання, навіщо було скликано засідання та чому немає кворуму, в нього відповіді не знайшлося. За словами А.Марцинкевича, він відійшов від «кваліфікаційних» справ, адже «переходить на іншу роботу». Нагадаємо, що 20 червня з’їзд суддів обрав його до складу Ради суддів України (у цьому органі він теж займатиме посаду секретаря). «Мабуть, засідання призначили, бо мало б бути 8 членів, — припустив А.Марцинкевич і додав: — Лідія Горбачова та Віктор Шаргало — вже не члени комісії».

Як удалося дізнатися «ЗіБ», ще 10 квітня ВККС припинила повноваження цих «кваліфікаційників», які пішли з органу за власним бажанням. Тобто виходить, що нині у складі комісії фактично 8 членів. Офіційно їх ніхто не звільняв, на роботу вони ходять (1 липня нам удалося привітатися принаймні з 4 її членами).

Голосів не вистачить

Кілька хвилин присвятив спілкуванню з журналістами й заступник голови ВККС Микола Пінчук. На запитання, чому запрошені судді не прибули на засідання, відповів: «З ними зв’язались і попередили, що немає сенсу приїжджати». Отже, про те, що кворуму не буде, «кваліфікаційники» дізналися не 1 липня, а раніше.

Наше припущення, що якби І.Самсін не поїхав до Баку, то засідання, можливо, відбулося б, спростував член комісії Віктор Мікулін. Він був проти проведення засідання, оскільки відповідно до закону повноваження членів ВККС припинені, і назвав його протизаконним. А без його голосу комісія все одно не змогла б приймати рішення.

Вочевидь, робота ВККС залишиться заблокованою доти, доки до її складу не призначать нових членів. Коли це відбудеться — ніхто не візьметься сказати. Зокрема, РСУ до цього часу так і не визначила, коли з’їзд суддів продовжить роботу та призначить членів постійно діючого органу.

Та й узагалі існування такого органу, як ВККС, — під питанням. Адже деякі фахівці вважають, що комісію потрібно або ліквідувати, або приєднати до Вищої ради юстиції. Як то кажуть, поживемо — побачимо. А поки що вирішення всіх «кваліфікаційних» питань відкладено в довгу шухляду.