Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Дозвіл на перегляд Верховним Судом України рішень касаційних інстанцій дають самі вищі спеціалізовані суди, які й постановляли оскаржувані рішення. Тобто, прямого доступу громадян до найвищого судового органу країни наразі немає.
На такі положення Закону «Про судоустрій та статус суддів» судді Верховного Суду України звернули увагу членів делегації Ради Європи під час зустрічі, на якій було обговорено питання щодо застосування КПК, повідомляє «ЗіБ» з посиланням на прес-службу ВСУ.
Із п’ятисот поданих у 2013 році заяв на перегляд Судовою палатою у кримінальних справах Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ допустив до Верховного Суду лише 56. Тобто 90% кримінальних справ, які би могла розглянути найвища судова інстанція України, залишаються поза її увагою.
Відповідно, Верховний Суд України, на який Конституцією покладено завдання із забезпечення єдності судової практики, може висловити правову позицію щодо правильності застосування норм матеріального права лише у 10% справ. При цьому може змінити рішення тільки касаційного суду, але не може втрутитися в рішення суду першої чи апеляційної інстанцій.
Відзначимо, у 2012 році Верховний Суд України скасував 85% рішень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, що надійшли до Верховного Суду, як неправильні і повернув справи на новий касаційний розгляд.
Тому судді ВСУ наголошують на необхідності законодавчих змін у сфері повноважень найвищої судової установи держави. Зокрема, громадяни повинні мати хоча б право оскаржити відмову Вищого спеціалізованого суду про допуск справи до Верховного Суду України. Інакше потік справ з України до Європейського суду з прав людини постійно зростатиме.
Представники Ради Європи висловилися за посилення співпраці міжнародних експертів із представниками судової системи України, зокрема, й суддями Верховного Суду, з метою спільного напрацювання пропозицій щодо необхідних змін до українського законодавства у сфері правосуддя.