flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

«Кваліфікаційне» затишшя

12 травня 2014, 08:39

 Місяць тому було припинено повноваження членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Аби цей постійно діючий орган знову запрацював, потрібно чекати принаймні до кінця червня. Які ж справи не вдалося завершити колишнім членам комісії та до яких наслідків призведе тимчасова «кваліфікаційна» пауза?

Старих змінять нові

11 квітня «кваліфікаційники» отримали статус екс-членів ВККС. Адже відповідно до прикінцевих та перехідних положень закону «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» з дня набрання чинності цим актом повноваження всіх членів комісії припиняються.

Однак у законі не передбачено, хто ж має опікуватися «кваліфікаційними» справами в перехідний період — коли нових членів комісії ще не призначили.

«Положення стосовно припинення повноважень членів ВККС з моменту набрання законом чинності викликають запитання: що відбуватиметься в період, необхідний для формування нового складу. Слід розглянути можливість забезпечення членства, доки нові члени не займуть посади», — йдеться у висновку експертів Венеціанської комісії щодо законопроекту №4378-1.

У новому складі ВККС зможе запрацювати лише після ХІІ з’їзду суддів, запланованого на 19—20 червня. Адже комісія вважається повноважною за умови призначення до її складу не менш ніж 8 членів. А найбільшу кількість осіб до ВККС делегує саме з’їзд суддів (6 із 11).

Як відомо, з кандидатурами двох нових «кваліфікаційників» уже визначився з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ. Ще по одній особі має призначити міністр юстиції, уповноважений Верховної Ради з прав людини та голова Державної судової адміністрації.

17 квітня омбудсмен заявила, що призначить до складу комісії «кваліфікаційника», обраного відкрито і на конкурсних засадах. 5 травня на сайті уповноваженого ВР з прав людини з’явилося оголошення про проведення конкурсу на посаду члена ВККС.

25 квітня було призначено нового очільника ДСАУ — Зеновія Холоднюка. Тепер він може видати наказ про призначення члена ВККС.

Ще один нюанс: «люстраційним» законом було встановлено додаткові обмеження щодо членства в комісії. Так, до її складу не можуть входити особи, які були членами ВККС або Вищої ради юстиції до набрання чинності законом «Про відновлення довіри до судової влади в Україні».

Мрії не збулися

Які ж справи не встигли завершити колишні «кваліфікаційники»? Мабуть, найголовніше те, що вони не змогли надати рекомендації всім володарям мантій з Криму, які хочуть перевестися до судів на «материковій» частині України.

Також ВККС планувала провести четвертий добір претендентів на мантії. Невизначеною залишається і доля 1,2 тис. осіб, які перебувають у резерві на призначення на посади суддів вперше.

Нагадаємо, що останній конкурс на зайняття вакансій у місцевих храмах Феміди відбувся 23 грудня 2013-го. Можливо, ВККС планувала до літа цього року провести ще один конкурс, однак їй не вдалося реалізувати ці плани.

Від тимчасового «кваліфікаційного» затишшя постраждають резервісти, які складали кваліфікаційний іспит у червні 2011-го. Адже термін дії результатів екзамену — 3 роки. На першому суддівському доборі кандидати складали кваліфікаційний іспит в Одесі 19 червня 2011-го. Тобто через півтора місяця осіб, які не встигли одягти мантії, виключать із резерву.

«Безстрокова» проблема

У найближчі 1,5—2 місяці судді не зможуть отримати рекомендацій для обрання на посади безстроково. Це, звичайно, не завдасть жодної шкоди законникам. Постраждають лише державний бюджет та колеги цих служителів Феміди.

Адже якщо у судді закінчується 5-річний термін повноважень, а безстроково його ще не обрано, він не має права здійснювати судочинство. Проте винагороду отримуватиме. Колег таких суддів без повноважень чекатиме додаткове навантаження.

Врятувати кошти держбюджету може парламент, але з невідомих причин не робить цього. Ще у березні ВККС надавала рекомендації тим володарям мантій для обрання безстроково, 5-річний термін повноважень яких закінчується у травні. Проте востаннє ВР вирішувала питання щодо суддів у листопаді минулого року. Вже півроку жодного зі служителів Феміди, 5-річний термін повноважень якого закінчився, не було обрано безстроково.

Поки що судді не мають змоги перевестися до інших установ. Охочі працювати в судах іншої юрисдикції повинні зачекати принаймні до липня. Сподіватимемося, що ВККС запрацює відразу ж після з’їзду суддів і надолужить згаяне.

Проте не слід забувати: навіть якщо комісія надаватиме рекомендації законникам для переведення або для обрання безстроково і в липні, і в серпні, реалізувати їх парламент зможе лише у вересні. Адже в липні—серпні в народних депутатів будуть канікули. Хоча не виключено, що в цьому році вони виявлять бажання трудитися на благо народу і влітку.

«Дисциплінарка» і кримінальна відповідальність

Небезпечним є навіть тимчасове невиконання комісією такого повноваження, як прийняття рішення про відсторонення судді від посади у зв’язку з притягненням його до кримінальної відповідальності.

Виходить, що володар мантії, який, можливо, скоїв злочин, буде продовжувати вершити правосуддя. Очевидно, що це може викликати обурення громадян: у кого не виникатиме сумнівів, що суддя, якого підозрюють у нечесності та порушенні закону, ухвалив неупереджене та справедливе рішення?

Щонайменше до кінця червня не розглядатимуть заяв та повідомлень про дисциплінарну відповідальність представників місцевих та апеляційних судів. Також володарі мантій можуть не боятися дисциплінарних стягнень. Найбільше пощастить тим суддям, яким на законних підставах удасться уникнути притягнення до дисциплінарної відповідальності.

Так, відповідно до ч.4 ст.87 закону «Про судоустрій і статус суддів» дисциплінарне стягнення до судді застосовується не пізніше 6 місяців із дня відкриття ВККС провадження в дисциплінарній справі, але не пізніше року з дня вчинення проступку, без урахування часу тимчасової непрацездатності або перебування володаря мантії у відпустці.

Виходить: якщо у деяких справах згадані вище терміни закінчуються в червні, то вчинки окремих законників залишаться безкарними.

Очевидно, «кваліфікаційне» затишшя матиме наслідки. Здебільшого — негативні. Тож, можливо, свого часу законодавцеві слід було дослухатися до порад європейських експертів і «не заморожувати» роботу ВККС майже на 2,5 місяці.