flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Судова журналістика: Вінницький міський суд допомагає майбутнім журналістам сформувати власну думку щодо неї

18 червня 2019, 16:53

Вінницький міський суд Вінницької області систематично реалізовує освітні заходи з учнями та студентами вінницьких навчальних закладів. Мета зустрічей – продемонструвати буденні реалії судочинства, вдосконалити їх теоретичні й практичні знання в області права та допомогти у формуванні власної думки щодо судової журналістики.

За ініціативою голови суду Андрія Михайленка у 2017 році стартував новий освітній проект «Судді та журналісти: ефективна взаємодія у сучасному інформаційному просторі» для студентів перших курсів факультету «Журналістика» Вінницького державного педагогічного університету імені М. Коцюбинського. Основним завданням проекту, на думку очільника суду, є налагодження ефективної системи взаємодії судів та майбутніх представників засобів масової інформації та ознайомлення молоді зі специфікою їхньої роботи у судах і, зокрема, у судових засіданнях.

У рамках освітнього проекту, упродовж двох днів поспіль, завдяки модераторам заходу – заступнику керівника апарату Руслані Федоровій та прес-секретарю Каріні Тарасовій, студенти 1-го курсу факультету «Журналістика» Вінницького державного педагогічного університету імені М. Коцюбинського здобували знання в області судової журналістики, дискутували, виконували практичні завдання та спостерігали за етапами розгляду судових справ.

Перший день…

Знайомство студентів з судовою журналістикою розпочалось у звичних для них стінах. Так, тренери проекту Руслана Федорова та Каріна Тарасова завітали до Вінницького державного педагогічного університету, щоб провести семінар-тренінг для молодого покоління майбутніх журналістів. Тема навчання – «Судді та журналісти: ефективна взаємодія у сучасному інформаційному просторі».

Упродовж декількох годин, лектори акцентували увагу студентів на важливих та проблемних питаннях судової журналістики, підкріпивши це мультимедійною презентацією та роздатковими матеріалами – витяги із законодавства, пам’ятки для журналістів. Зокрема присутні обговорили: портрет професійного журналіста, фіксацію судового процесу, гласність та відкритість судового процесу, презумпцію невинуватості, особливості написання журналістських матеріалів на судову тематику тощо...

«Журналісти, які беруться за нову для себе справу – висвітлення судової проблематики, повинні розуміти, що судова журналістика має надзвичайно важливе значення для демократичного суспільства, оскільки сприяє формуванню громадської думки про судову владу» – наголосила Руслана Федорова.

До того ж, прес-секретар суду Каріна Тарасова аналізувала разом з аудиторією кодекси етики журналістів та суддів,  журналістські матеріали, в яких порушена презумпція невинуватості й процесуальне законодавство щодо гласності та відкритості судового процесу.

«Базовим принципом судочинства в Європі є те, що суд повинен бути відкритим для публіки і журналістів. Таким чином, взявши за основу європейський досвід, третя гілка влади забезпечила вільний доступ журналістів до судових процесів, що є не лише ознакою демократії, а й гарантією того, що ці процеси є незалежними і ефективними» – доповнила Каріна Тарасова.

Після декількох годин пізнавального та цікавого тренінгу, студенти-журналісти подякували гостям за можливість вдосконалити свої знання та дізнатись про професійну судову журналістику.

Другий день…

Продовження інформативного заходу для майбутніх журналістів відбулось у стінах будівлі суду. Аби закріпити отриманні знання першого дня, модератори організували екскурсію Вінницьким міським судом Вінницької області.

На початку зустрічі, заступник керівника апарату Руслана Федорова розповіла майбутнім журналістам про історію становлення одного з найбільших судів України:

«До утворення Вінницького міського суду, тут діяла міська управа.  Далі був створений Вінницький окружний суд. Разом з тим, коли Вінницю було поділено на райони – Ленінський, Староміський та Замостянський, було створено і три відповідні суди.

Указом Президента України від 5 липня 2012 року Замостянський, Ленінський та Староміський районні суди було ліквідовано та утворено Вінницький міський суд, який розпочав свою роботу 15 жовтня 2012 року»

Після історичних відомостей про будівлю суду, модератори заходу продовжили екскурсію лабіринтами одного з найбільших архівів України, де зберігаються судові справи та рішення з майже півтора мільйона справ, найперші з яких, датовані ще 1944 роком. Майбутні журналісти з ентузіазмом гортали та порівнювали особливості оформлення сучасних і старих справ. Творчий підхід та цікавість до всього з боку майбутніх журналістів спостерігалась у погляді упродовж усієї екскурсії архівом.

Далі гості наглядно ознайомилися з роботою канцелярії суду, де  дізналися  про  реєстрацію,  рух документів, яких майже по шістсот щодня надходить до суду  й  порядок  роботи  з  ними  в  програмі  «Документообіг загальних судів» (Д-3), про незалежний та неупереджений щоденний розподіл судових справ між суддями та про, передбачену законом, адміністративну й кримінальну відповідальність працівників апарату суду за несанкціоноване втручання в роботу єдиної для всіх судів України систему діловодства.

Наступний етап заходу – «Від теорії до практики». У рамках зустрічі, суддя-криміналіст Руслан Каленяк надав можливість студентам відвідати судові засідання. Так, студенти побували на слуханні кримінальних справ стосовно осіб, які обвинувачуються у вчиненні кримінальних правопорушень, а саме – незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (ч. 2 ст. 307, ч 4, ч. 2 ст. 307 КК України); крадіжка (ч. 2 ст. 185, ч. 3 ст. 185 КК України); грабіж (ч. 2 ст. 186 КК України). До того ж, молодь побачила, як здійснюється розгляд заяви про зарахування строку попереднього ув’язнення у строк покарання з розрахунку один день попереднього ув’язнення за два дні позбавлення волі. Присутні мали змогу «наживо» побачити роботу справжніх фахівців з права та зрозуміти, яка відповідальність лежить на кожному з них.

Наприкінці дводенного семінар-трегнінгу, керівник апарату Неля Гудемчук та заступник керівника апарату суду Руслана Федорова подякували присутнім за виявлену активну позицію в рамках заходу, а також вручили сертифікати, за підписом голови суду Андрія Михайленка, які підтверджують їх участь у масштабному проекті.

Нагадуємо, що проект «Судді та журналісти: ефективна взаємодія у сучасному інформаційному просторі» створено для того, аби майбутні медійники і газетярі вже зі студентських лав формували власну думку про суд та судову гілку влади загалом. До того ж, щоб студенти мали можливість ознайомитись з усіма тонкощами та нюансами професійної судової журналістика, де необхідно коректно, не порушуючи презумпцію невинуватості, висвітлювати резонансні справі, а також, щоб могли вправно писати матеріали на судову тематику та на гідному рівні представляти їх суспільству.

Тож, чекаємо на професійні звершення студентів-журналістів, які в майбутньому докладуть неабияких зусиль для розвитку професійної судової журналістики – ефективного механізму системи взаємодії судів та ЗМІ.

  

  

  

  

  

 

Прес-служба Вінницьокого міського суду Вінницької області