Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
У Вінницькому міському суді Вінницької області вже вдруге відбулася нарада-семінар з присяжними, які затверджені Рішенням Вінницької міської Ради від 26 січня 2018 року. Захід започатковано та проведено з ініціативи голови суду Андрія Михайленка, з метою налагодження ефективної та злагодженої роботи суду присяжних шляхом спільного обговорення проблемних питань. Модератором наради виступила заступник керівника апарату Руслана Федорова.
Відкрив розгорнуту нараду-семінар голова суду Андрій Михайленко: «Відповідно до основного закону нашої країни правосуддя в Україні здійснюється виключно судами, проте, народ безпосередньо бере участь у здійсненні правосуддя через присяжних. Тож, звертаюся до Вас, як до колег, пам’ятайте, що на Вас поширюються не лише гарантії незалежності та недоторканності суддів, але й великий масив обов’язків та, найголовніше, – відповідальність за долі людей. Отож, під час виконання особливо важливої місії – захисту прав та свобод громадян, Ви маєте керуватися виключно законом, виходячи з власного розуміння та переконання, що мають ґрунтуватися на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні справи. А у разі виникнення проблемних питань щодо організації Вашої роботи у суді, Ви можете у будь-який час звернутися до мене, і ми шляхом тісної співпраці, спільно дійдемо до консенсусу – мої двері для Вас завжди відчинені!»
Після вступного слова, Андрій Васильович вручив посвідчення двом новозатвердженим присяжним, а після цього, зосередив увагу присутніх на таких важливих питаннях, як: ухилення присяжних від явки в суд без поважної причини та довготривалий порядок заміни основних присяжних на запасних при розгляді кримінальних проваджень та цивільних справ.
«Ви не є юристами, серед Вас є компетентні інженери, учителі, медики та представники інших професій, але при цьому Ви маєте відчувати відповідальність за прийняте рішення щодо особи, а відтак – всесторонньо та ретельно досліджувати усі наявні докази в справі», – зазначив голова суду.
Продовжила нараду заступник керівника апарату Руслана Федорова, яка виступила з доповідю щодо загальних засад суду присяжних в Україні.
«Суд присяжних є демократичним принципом забезпечення участі народу в здійсненні судочинства та поширеною європейською практикою, тому інститут присяжних з 2012 року діє і в Україні, його робота регламентована Конституцією України, Кримінальним процесуальним кодексом України, Цивільним процесуальним кодексом України та Законом України «Про судоустрій і статус суддів» – розпочала розмову модератор заходу.
Так, заступник керівника апарату, опираючись на норми законодавства, зазначила: що згідно Кримінального процесуального кодексу України суд присяжних (у складі двох професійних суддів та трьох присяжних) може розглядати кримінальні провадження виключно в суді першої інстанції щодо злочинів, за вчинення яких передбачено довічне позбавлення волі, а відповідно до Цивільного процесуального кодексу України (у складі одного професійного судді та двох присяжних) в порядку окремого провадження розглядаються справи про: обмеження цивільної дієздатної фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи; визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою; усиновлення; надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку; примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу.
Окрім того, в рамках теми заступник керівника апарату зосередила увагу присутніх на правах та обов’язках присяжних, на порядку виклику присяжних при розгляді кримінального провадження (відповідно до КПК України) і заяв про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку (що передбачено в ЦПК України) та засадах увільнення присяжного від виконання обов’язків (згідно норм ЗУ «Про судоустрій та статус суддів»).
Після цього, Руслана Вікторівна змодерувала розмову у вигляді «питання-відповідь». Так, присяжні на загальну аудиторію виносили проблемні питання, що стосувалися часу призначення до розгляду кримінальних проваджень та цивільних справ за участю присяжних, можливості облаштування кімнати перебування присяжних між судовими засіданнями у суді, порядку оплати винагороди уповноваженим особам, а в свою чергу заступник керівника апарату вичерпно та грунтовно відповідала на них.
Далі, консультант відділу узагальнення судової практики, аналітично-статистичної роботи та надання інформаційних послуг Оксана Гріщенко виступила із темою: «Порядок виплати винагороди присяжним», в межах якої повідомила, що за час виконання ними обов’язків у суді виплачується винагорода, розрахована виходячи з посадового окладу судді, з урахуванням фактично відпрацьованого часу в суді згідно порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Зокрема, присяжним розповіли, що до фактично відпрацьованого ними часу належить: ознайомлення з матеріалами судової справи, участь у судовому засіданні, перебування в нарадчій кімнаті, час очікування початку судового засідання. Крім того, було звернено увагу на тому, що час виконання присяжним обов’язків у суді зараховується до всіх видів трудового стажу.
Окрема увага на нараді була приділена висвітленню теми «Засади госпіталізації осіб до психіатричного закладу в примусовому порядку». Так, за участі Володимира Юхтимовського – представника Вінницької обласної психоневрологічної лікарні ім. академіка О.І. Ющенка, в рамках теми, окрім інших питань було обговорено перспективи проведення судових засідань даної категорії справ в режимі відеоконференцзв’язку. Адже наразі ці категорії справ розглядають на базі психоневрологічної лікарні в орендованому Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Вінницькій області приміщені, яке спеціально облаштоване під зал судового засідання. Така необхідність виникла у зв’язку з занадто короткими строками розгляду даної категорії справ, а саме: протягом 24 годин (з дня надходження) розглядаються заяви про госпіталізацію особи до психіатричного закладу; протягом трьох днів – про психіатричний огляд; протягом 10 днів – про надання амбуліторної психіатричної допомоги, її продовження та продовження госпіталізації.
На завершення модерованої наради-семінару провідний спеціаліст відділу по роботі з персоналом Олеся Горохова наголосила на тому, що на присяжних, як уповноважених на виконання функцій держави, поширюється дія Закону «Про запобігання корупції», згідно якого до 1 квітня 2018 року необхідно подати декларації про доходи за 2017 рік. Зокрема, доповідач надала методичні та практичні рекомендації щодо створення й заповнення декларацій на сайті Національної агенції з питань запобігання корупції та зазначила про необхідність виготовлення електронного цифрового підпису для підписання ними декларації. Особливу увагу в ході наради було приділено порядку та строкам можливості подачі виправленої декларації, у разі самостійного виявлення неточностей. Разом з тим, було наголошено на тому, що порушення вимог фінансового контролю, умисне недекларування або декларування недостовірної інформації є корупційними правопорушеннями, за які передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність.
На прикінці виступів, за програмою заходу учасникам наради-семінару представили нову відповідальну особу за організацію роботи присяжних у Вінницькому міському суді Вінницької області Наталію Бернатович.
Варто додати, що з метою забезпечення належної організації роботи присяжних у суді протягом терміну їх призначення, судом було розроблено роздаткові матеріали: інформаційну брошуру, в якій передбачено законодавче підгрунтя щодо Суду присяжних в Україні, Порядок виплати винагороди та відшкодування витрат, виплат добових присяжному за час виконання ними обов’язків у суді із змінами та витяг із Цивільного процесуального кодексу України щодо розгляду заяв про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку.
По завершенню наради-семінару присяжні висловили щиру подяку керівництву суду за корисну інформацію та за можливість вирішення проблемних питань. В свою чергу, керівництво Вінницького міського суду Вінницької області подякувало учасникам заходу за співпрацю, що є впевненим кроком до неупередженості та об’єктивності судочинства України.
Прес-секретар Вінницького міського суду Вінницької області