Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Як відомо, Вінницька міськрада з минулого року ліквідувала адміністративний поділ міста на райони. Це стало приводом для Президента України своїм Указом «Про ліквідацію та утворення місцевих загальних судів» ліквідувати Замостянський, Ленінський та Староміський районні суди, натомість 15 жовтня 2012 року було утворено Вінницький міський суд Вінницької області. Його головою Вища рада юстиції з 12 лютого поточного року призначила суддю Андрія Михайле- нка, колишнього заступника голови Ленінського районного суду міста Вінниці.
Як змінилась робота реорганізованого міського суду і яке значення мають такі новації для громадян? Про це ми спілкуємося з керівником апарату Вінницького міського суду Нелею Гудемчук. За її словами, жодних незручностей реорганізація суду не спричинила, адже міський суд розташовується за тією ж адресою (вул. Грушевського, 17), за якою діяли Ленінський, Староміський і Замостянський районні суди, також до новоствореного міського суду фактично увійшли колективи ліквідованих районних судів.
Навпаки, у цій реструктуризації є певний позитив, - зазначає Неля Гудемчук. - Раніше саме Ленінський районний суд частіше розглядав справи, в яких стороною був орган місцевої влади чи місцевого самоврядування. Це справи щодо цивільно-правових відносин, наприклад, оскарження рішень міської ради, пенсійного фонду, державного земель- но-кадастрового управління, управління праці і соціального захисту населення тощо. Ці установи розташовуються в Ленінському районі, і згідно з процесуальним законодавством суд має розглядати такі справи за місцем знаходження відповідача. Тобто громадянин зі Старомісь- кого чи Замостянського районів повинен був звертатися до Ленінського районного суду Вінниці. Але не всі були обізнані з цією нормою, тому іноді починалась плутанина: громадянин спочатку звертався не за адресою, втрачався час, обмежувалися строки розгляду.
Також суддя Андрій Михайленко, йдучи на посаду голови новоствореного Вінницького міського суду, зазначив, що має твердий намір припинити ганебну практику роботи суду як комерційної структури і зробити все можливе, щоб кожна людина знала, що вона може звернутись до суду по допомогу та отримати реальний захист своїх порушених прав і законних інтересів - незалежно від соціального статусу та майнового стану.
Наш новостворений суд став найбільшим в Україні міським судом. На даний час - 40 діючих суддів, згідно зі штатним розписом передбачено 43 суддівських посади. Відбулась і деяка реорганізація апарату суду - створені відділи, на кожен із яких покладено відповідні завдання і функції. За 8 місяців роботи міського суду після об’єднання розглянуто вже понад 5,5 тисячі кримінальних і близько 5 тисяч цивільних справ, більше 4 тисяч справ про адміністративні правопорушення і понад 600 справ адміністративного судочинства. В середньому на суддю припадає 60 справ на місяць. Це немале навантаження, але воно відсотків на 20-30 менше порівняно з попередніми роками. Також у суді введено спеціалізацію суддів: певна частина суддів розглядає кримінальні справи, інша частина - цивільні справи, є також судді-слідчі. Така спеціалізація дає змогу суддям краще дослідити ту чи іншу норму закону і підвищує якість судових рішень. Запроваджено також авторозподіл справ, і тепер справи між суддями розподіляє комп’ютер у випадковому порядку...
- Чи вистачає в будівлі суду місця для такого великого обсягу роботи?
- Площі не вистачає, це наше проблемне питання. Перший поверх суд поділяє з управлінням юстиції, більшість аудиторій першого поверху займає Державна виконавча служба. У них чинні договори про оренду приміщення, і ми поки що змушені тіснитися. У деяких наших кабінетах на першому поверсі розташовується від 5 до 8 працівників. Зараз триває пошук іншого приміщення для виконавчої служби, тоді ми зможемо розпочати ремонт на першому поверсі, де плануємо розмістити апарат суду, а другий і третій поверхи будуть займати суддівський корпус, зали судових засідань.
- Які ще плануються кроки з модернізації роботи суду?
- Є велика кількість планів, частина з них уже на стадії реалізації. Плідно співпрацюємо з Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України у Вінницькій області, яке виділило кошти на придбання стелажів для великого архіву суду. Також виділено кошти на забезпечення комп’ютерною технікою, на створення в суді режимно-секретного органу, формування якого вже на стадії завершення. Велика дяка Вінницькій міській раді, яка виділила кошти на ремонт приміщення суду. Адже адмінбудівля - це наше обличчя, вона розташована в центрі міста і є архітектурною пам’яткою.
Голова суду також планує на першому поверсі праворуч зробити прозорий офіс, оснащений відповідною технікою, працівники якого будуть більш ефективно співпрацювати з. громадянами. Бо на сьогодні є певна проблема: кабінети суду «розкидані», людям, особливо похилого віку, складно зорієнтуватись. Загалом, працюємо над належним забезпеченням громадян інформацією, над зміною етики поведінки працівників. Пріоритетом для Вінницького міського суду є зміна ставлення працівників до відвідувачів. Раніше була велика кількість скарг громадян на роботу суду, а на сьогодні, порівняно з попереднім роком, кількість таких скарг зменшилась у 3-4 рази.
Спілкувався Юрій Сегеда